גשר בשיניים

הטיפול האורתודנטי ליישור שיניים זמין ונגיש היום יותר מבעבר כאשר ריבוי השיטות הנהוגות, מאפשר לכל אחד ואחת מאתנו לבחור בשיטה המתאימה לו ביותר. למרות שרבים פונים לטיפול מתוך הצורך לשפר את המראה הכללי, חשוב לזכור שהטיפול האורתודנטי חשוב ונחוץ גם מבחינה רפואית - השגת תפקודיות אופטימלית של מערכת השיניים, הלסתות והפה.

כולנו חולמים על שיניים ישרות וחיוך מושלם והדרך בטוחה ביותר לשם היא טיפול אורתודנטי ליישור שייניים. עם ההתפתחות הטכנולוגית בתחום ניתן לראות קשת רחבה של גילאי מטופלים אשר פונים לבצע גשר בשיניים, החל מגיל צעיר מאוד (10-11) ועד לגילאים מתקדמים ביותר (60+).

הסטטיסטיקה מראה כי בשנים האחרונות, רבע מסך האנשים שמתקינים גשר בשיניים בארצות הברית הם מבוגרים וזאת ממגוון סיבות: שיפור המראה הכללי, כחלק מתוכנית טיפול כללית של החניכיים, טיפול משולב לתיקון עמדת הלסתות, טיפול להפסקת נחירות או טיפול בהפסקות נשימה בשינה (דום נשימתי).

ישנן שיטות רבות ושונות החל מסמכים (קוביות) צבעוניים ובולטים ועד לקשתיות בלתי נראות כאשר ישנה חשיבות רבה להתאמה נכונה של השיטה למקרה הספציפי של כל מטופל. עם זאת, למרות כל ההתפתחות הטכנולוגית בתחום וריבוי השיטות, השיטה הנפוצה ביותר כיום הינה השיטה הקלאסית המסורתית הכוללת הדבקת סמכים מתכתיים המחוברים בעזרת חוטים. פרק הזמן שתאלצו להסתובב על גשר בשיניים תלוי בגיל המטופל ולרוב נמשך בין 18 - 24 חודשים.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לגשר בשיניים תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את מיישר השיניים הבא שלכם.


שיטות מקובלות ליישור השיניים

גשר קלאסי בשיניים - בשיטה זו יישור השיניים מתבצע באמצעות סמכים מתכתיים רגילים ובולטים. הסמכים מחוברים בחוטים ובגומיות אשר באמצעותם מתבצעת המתיחה והדחיפה לעמדת השיניים הרצויה, כאשר ישנן גומיות במגוון רחב של צבעים וכל מטופל יכול לבחור את הצבע המתאים לו.

סמכים שקופים - בשיטה זו יישור השיניים מתבצע באמצעות סמכים שקופים (קוביות שקופות) אשר לא משנים את צבעם לכל אורך הטיפול ובכך מתאפשרת אסתטיקה גבוהה, יחד עם זאת חשוב לציין שהחוט המתכתי אשר עובר בין הגומיות השקופות, נראה בבירור כלפי חוץ.

יישור ללא גשר בשיניים בשיטת אינויזליין - טכניקה ליישור שיניים המבוצעת ללא גשר. בשיטת אינויזליין מיישרים את קשת השיניים באמצעות סט של קשתיות שקופות אשר מיוצרות בהתאמה אישית למטופל בתחילת הטיפול. המטופל מקבל את סט הקשתיות ובכל שבועיים-שלושה מחליף לקשתית הבאה. היתרון הגדול מעבר לאסתטיקה הגבוהה הוא בכך שהקשתיות ניתנות לשליפה בכל רגע נתון ובכך מתאפשרת שמירה על היגיינה דנטלית גבוהה שכן ניתן להסיר את הקשתית בזמן הארוחות ובזמן צחצוח השיניים.

גשר שיניים פנימי - בשיטה זו יישור השיניים מתבצע על יד סמכים אשר מודבקים בצידם הפנימי של השיניים ולכן אינם נראים כלפי חוץ. היתרון בגשר פנימי בא לידי ביטוי בשמירה על האסתטיקה של הפה וההופעה הכללית ואילו החיסרון הוא בכך שהמכשור גורם לגירוי של הלשון אליו לא תמיד מצליחים להתרגל.

גשר בשיניים iROK - יישור שיניים איירוק שמתבצע בעזרת טכנולוגיית לייזר תלת מימדית ממוחשבת המאפשרת לייצר סט של קשתיות שקופות המותאמות בצורה מושלמת לכל מטופל, מכונה גם גשר שקוף.

גשר בשיניים מסוג דיימון (Damon System Braces) - יישור שיניים המבוצע באמצעות סמכים אשר ננעלים על השן ללא כל צורך בגומיות. קיימים שני סוגים של מערכת דיימון: ממתכת ומפורצלן (חרסינה), כאשר ההבדל העיקרי בין השתיים הוא ברמת האסתטיקה והעמידות, כאשר המערכת מהפורצלן אסתטית יותר אך עמידה פחות!

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לגשר בשיניים תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את מיישר השיניים הבא שלכם.


גשר בשיניים שאלות נפוצות

ש. על מנת למקסם את תוצאות הטיפול וכדי לשמור על בריאות הפה והשיניים חשוב לשמור על מספר כללים בסיסיים לאורך כל הטיפול מהם אותם כללים?

ת. ראשית חשוב לצחצח את השיניים והחניכיים מינימום 3 פעמים ביום במשך 3 דקות במברשת שיניים ייעודית. יש להימנע ממאכלים דביקים אשר עלולים להידבק לשיניים ולמכשור האורתודנטי ולחבל בהתקדמות הטיפול. רצוי לחתוך לחתיכות קטנות מזון קשה כמו: גזר, תפוח עץ וכו׳ אשר עלול לפגוע במכשור האורתודנטי. חשוב להקפיד לבצע טיפולי שיננית ואף חובה להגיע באופן קבוע לביקורים אשר קבע האורתודנט לצורך מעקב וטיפול.

 

ש. האם כואב להסתובב עם גשר בשיניים?

ת. גשר בשיניים אינו כואב ומטופלים רבים מעידים על כך שמרוב שהתרגלו לגשר הם רוב הזמן כלל לא מרגישים בקיומו, אך יחד עם זאת בימים הראשונים לאחר התקנת הגשר המתכתי ישנם כאבים ותחושת אי נעימות אשר ברוב המקרים חולפים תוך פרק זמן קצר.

 

ש. במה תלויה הצלחת הטיפול?

ת. הגורם החשוב ביותר להצלחת הטיפול הוא שמירה על היגיינת השיניים וחלל הפה לכל אורך הטיפול. חשוב להקפיד לצחצח שיניים לפחות שלוש ביום במשך 3 דקות כל פעם ולהיעזר במברשות שיניים ייעודיות המאפשרות לשחרר שיירי מזון אשר נוטים להיכלא בין הסמכים (brackets) ובין השיניים.

 

ש. מהן הסיבות לשיניים עקומות/בולטות??

ת. ישנן מספר סיבות כאשר הבולטות ביותר הן: הרגלי ילדות אשר השפיעו לרעה על מיקומן הסופי של השיניים הקבועות כמו לדוגמא שימוש מוגזם במוצץ או מציצת אצבע, השפעה גנטית ולעיתים אף טיפולי שיניים קודמים אשר הובילו למצב הזה כמו למשל עקירת שן אשר גרמה לשיניים הסמוכות לתזוזה לא רצויה.

 

ש. האם יש השלכות רפואיות במקרה שלא מיישרים שיניים עקומות?

ת. כן. מעבר לפגיעה במראה הכללי ובאסתטיקה של הפה והשיניים, סגר לא תקין עלול להשפיע לרעה על בריאות הפה ולגרום לכאב שיניים, לנשימה לא נכונה שעלולה להשפיע על יעילות הגוף, לריקבון של השיניים ולקושי בלעיסה.

 

ש. מהו הגיל האופטימאלי להתקנת גשר בשיניים?

ת. הזמן הטוב ביותר לתחילת הטיפול הוא כאשר כל שיני החלב התחלפו והשיניים הקבועות סיימו את תהליך בקיעתן. עלולים להתקיים מקרים יוצאי דופן ולכן העיתוי המדויק של תחילת ההליך ייקבע אך ורק על ידי האורתודנט. מומלץ להגיע לבדיקה ראשונית אצל אורתודנט כבר בגיל 7.

 

ש. האם ניתן להתקין גשר מתכתי לשיניים בהיריון?

ת. אין כל מניעה לעבור טיפול אורתודנטי בתקופת ההיריון רק חשוב לבצע את כל הצילומים הנדרשים לטיפול טרם ההיריון מאחר והם כרוכים בקרינה המסוכנת לעובר.

 

ש. האם ישנם סיכונים בהתקנת גשר בשיניים או לאחריו?

ת. כמו בכל הליך רפואי גם בהתקנת גשר ליישור שיניים קיימים סיכונים אך הם ניתנים למניעה. הסיכון הנפוץ ביותר הוא הצטברות של חיידקים על המכשור האורתודנטי אשר עלול לגרום לדלקת חניכיים ולעששת בשיניים. על מנת להימנע מכך, חשוב לשמור על היגיינת פה גבוהה, לצחצח שיניים ולהקפיד להגיע למעקב ולבדיקה אצל רופא השיניים במשך כל הטיפול.

 

ש. למי מתאים יישור שיניים ללא גשר?

ת. יישור ללא גשר בשיניים מתאים בעיקר לאנשים בוגרים מאחר והוא מאפשר לעבור את התהליך מבלי לפגוע באסתטיקה של הפה והחיוך ובהופעה הכללית של המתרפא.

 

ש. כמה עולה גשר בשיניים?

ת. העלות של גשר בשיניים נקבעת בהתאם למספר גורמים שיכולים להאמיר או להפחית במחיר הטיפול באופן משמעותי כאשר טווח המחירים מתחיל מ- 3,500 שקלים (גשר ברזלים לשיניים) ועד ליותר מ- 22,000 שקלים עבור גשר שקוף לשיניים (מחיר עבור לסת עליונה ותחתונה). מחיר הטיפול נקבע בראש ובראשונה כתלות בשיטה באמצעותה מבצע היישור (קשתיות שקופות ליישור שיניים עולות יותר מסמכי ברזל). גורם אחר שמשפיע על עלות התקנת הגשר הוא הרופא המטפל. אורטודנט (מומחה ביישור לסתות) גובה במרבית המקרים כ- 2,000 עד 5,000 ש״ח יותר מהמחיר שגובה רופא שיניים שאינו מומחה או שאינו מנוסה. ישנם פרמטרים נוספים שמייקרים את הטיפול בהם מיקום המרפאה וצוות מסייע אבל לרופא המטפל ולטכניקת הטיפול וסוג הגשר יש את ההשפעה המשמעותית ביותר על העלות הסופית אותה תאלצו להוציא עבור גשר לשיניים.המגוון הרחב של השיטות מאפשר לכל מטופל למצוא את השיטה המתאימה לו ביותר בהתאם למצב הרפואי, להעדפותיו האישיות ולמסגרת התקציב שלו. על מנת להגיע להחלטה מושכלת באשר לשיטה המתאימה למצבכם חשוב להגיע לפגישת ייעוץ אצל אורתודנט אשר יאיר לכם נקודות חשובות ויחד אתכם יתאים לכם את הטיפול הטוב והנכון ביותר עבורכם.


מצאו את מרפאת השיניים הטובה ביותר עבורכם