יישור שיניים אינויזיליין

יישור שיניים אינויזיליין היא שיטה לתיקון ליקויי מנשך המבוצעת בעזרת מתקנים שהם כמעט בלתי נראים הניתנים לשליפה שנקראים מיישרים. אינויזיליין היא טכניקה מוכחת קלינית ליישור שיניים ללא צורך בשימוש במתקני מתכת. מערכת אינויזיליין מתאימה כמעט לכל ליקויי הסגר בדומה לגשר מתכתי מסורתי ליישור שיניים. יישור שיניים אינויזיליין, מתקן ומיישר את השיניים ללא כל שימוש באביזרים שאינם אסתטיים, ומשתמש באביזרים שקופים בצורה נוחה ושאינה נראית לעין.

כל אחד מהמיישרים מיוצר באופן אישי לכל מטופל, ומוחלף אחת לשבועיים במיישר חדש ובהתאם לשינוי של מצב השיניים עד למצב הסופי אותו מגדיר האורטודנט. הטיפול מתחיל בפגישת ייעוץ שבה יבצע הרופא הערכה כללית של מצב הפה והשיניים בעזרת מטבע ותמונות של השיניים שיישלחו למעבדה.

תבנית השיניים עוברת סריקה דרך מצג וירטואלי תלת ממדי בו ניתן יהיה לראות תנוחה רצויה של השיניים מתחילת ההליך ועד שאלו יגיעו למצבן הרצוי. כל מה שנותר לאחר מכן הוא לייצר סדרת מיישרים שקופים ונשלפים שיזיזו בהדרגתיות את השיניים עד לישורת הסופית.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לגשר בשיניים תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את מיישר השיניים הבא שלכם.


איך הכל התחיל?

לפי ספרי ההיסטוריה, הטיפול בשיניים באמצעות לחץ, הוזכר לראשונה על ידי הכתב הרומי לרפואה אאורליוס קורנליוס במאמר מפורסם שיצא לאור ״הרפואה - דה מדיצינה״ במאה הראשונה, אך יישור שיניים מדעי טרם קרם עור וגידים עד שכריסטופר פרנסיוס דה-לבאר הציג את תיל הנצרים בשנת 1819. לאחר פריצת דרך זו, ד״ר אדוארד מיינרד, רופא שיניים וסוחר נשק השתמש בגומי אלסטי כאמצעי ליישור לסת בשנת 1841, ויוג׳ין סולומון טלבוט הציג בנוסף את הרנטגן לאבחון ראשוני בשנת 1894.

המאה התשע עשרה שימשה כקרש קפיצה ליישור שיניים מודרני אך לא לפני שזיה צ׳ישטי וקלסי ווירט, שני סטודנטים מאוניברסיטת סטנפורד הביאו את האורתודונטיה לשיאה המדעי. צ׳ישטי וווירט הרכיבו גשרים מסורתיים, ווירט בתיכון וצ׳ישטי כמבוגר עוד לפני שצ׳ישטי סיים את הטיפול הוא גילה תופעה מעניינת, צישטי הבחין כי כאשר הוא מתעלם מהוראות הרופא ולא מרכיב את המאחז מפלסטיק (רטיינר) כפי שייעץ הרופא, השיניים שלו החלו לנוע ולשנות מקום לאט ובהדרגה אל מחוץ למקומן. אבחנה פשוטה זו הולידה רעיון מבריק לתחליף של גשר שיניים מסורתי, לגשר יצוק ונשלף אשר הוביל לבריאה של Align Technologies בשנת 1997.

בשנת 1999 שני הסטודנטים מאוניברסיטת סטנפורד הפכו ליזמים שהחלו למסחר את האינויזיליין לאורתודונטים ובשנת 2003, אינויזיליין הפך להיות חלק תקני במערכות הלמידה של תכניות רפואת השיניים המובילות. הרעיון של מיישרי שיניים יצוקים, נשלפים ושקופים היכה את תעשיית השיניים בסערה וכיום מערכות האינויזיליין מוצעות במדינות רבות ובשימושם של מיליוני בני אדם.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לגשר בשיניים תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את מיישר השיניים הבא שלכם.


מהו אינויזיליין?

האינויזיליין הוא מערך מהפכני ליישור שיניים עקומות ולצמצום פערים בין השיניים. במקרים רבים אפשר להימנע בעזרת האינויזיליין מלהרכיב גשר שיניים מסורתי עם סמכים וחוטי מתכת שנמצאים מזה זמן רב בשימוש האורתודונטיה. מערכת האינויזיליין משתמשת בטכנולוגיה ממוחשבת מתקדמת מדגם תלת ממד אשר מייצרת סדרה של מיישריי שיניים בהירים ושקופים.

מיישרים אלו מטבעם אינם בולטים לעין, קשה להבחין בהם ולכן כשמם כן הם ״בלתי נראים״ ובלעז אינויזליין. המיישרים השקופים, מיוצרים במיוחד כדי להתאים במדויק על השיניים ובמשך הזמן הם מזיזים את השיניים למצב בו הם מעניקים למטופל שיניים ישרות ומראה טבעי. את האינויזיליין מרכיבים למשך 22 שעות ביממה ומסירים אותם רק בזמן האוכל או צחצוח השיניים.

המיישרים מפעילים לחץ רך וקבוע על השיניים ומזיזים אותן למקום המיועד, מחליפים מיישר כל שבועיים לערך לאחר בדיקה מסודרת של ההתקדמות אותה מבצע הרופא. הטיפול נמשך בין חצי שנה (יישור אינויזיליין מהיר המכונה אקספרס) ועד שנה וחצי ולעיתים יותר ובהתאם לליקוי.


כיצד מבוצע ההליך?

שלב הבדיקה וייצור המיישרים - הצעד הראשון בטיפול הוא הבדיקה במרפאה שבא ייקבע אם המטופל הוא מועמד מתאים או לא. כאשר קבע הרופא כי המועמד מתאים לטיפול, נלקחים רישומים שכוללים צילומים של השיניים והפנים, תבנית של השיניים וצילומי רנטגן אשר נשלחים למעבדה עם הוראות מפורטות כיצד רוצים להזיז את השיניים. מעבדת אינויזיליין סורקת את התבנית ומעבירה אותו למחשב בתלת ממד. הטכנאים במעבדה יזיזו את השיניים צעד אחר צעד במדגם המחשב עד למצב הסופי. לאחר בדיקה סופית של הדמיית המחשב, תייצר המעבדה את המיישרים ותשלח אותם למרפאה.

שלב הכנת המקום (אם צריך) - אנשים רבים מטפלים באינויזיליין ביישור שיניים צפופות, כלומר כאשר אין מספיק מקום כדי שהשיניים יתאימו, אי לכך צריך ״להכין מקום״ והדבר נעשה במספר דרכים, לרוב, מניעים את השיניים האחוריות ויוצרים מקום ליישור שיניים קדמיות צפופות ולהרחבת החיוך שנראה טוב יותר. ישנה דרך נוספת ליצור מקום על ידי המבוצעת תוך הקטנת שיניים מסוימות בתהליך הנקרא Interproximal Reduction שהוא הפחתת מבנה שן מזערית בין השיניים שאינה נראית וללא תחושה של רגישות.

הרכבת המיישרים - השיטה עובדת כאשר המטופל מרכיב את סדרת המיישרים למשך שבועיים, וכל מיישר עשוי בצורה כזו שהוא ממשיך את היישור של קודמו והתזוזה של השיניים תהיה כעשירית מילימטר למיישר. כאשר מרכיבים מיישר נוסף, גם הוא מיישר במעט את השיניים על ידי הפעלת לחץ מתון וכעבור שבועיים, השיניים ינועו עד שיתאימו למיישר וחוזר חלילה עד למצב הסופי והרצוי. הרכבת המיישרים תהיה למשך כל שעות היממה למעט בזמן האוכל או הצחצוח והניקיון של המיישרים עצמם. במידה ולא מרכיבים את המיישרים לפחות 20 שעות ביממה השיניים לא יזוזו למקומם הסופי של אותם המיישרים וכאשר רוצים לעבור לשלב המיישרים הבא, ההתאמה שלהם לא תהיה טובה עם השפעה מצטברת על המיישרים הבאים.

שלב הגימור (אם נדרש) - במקרים רבים, לאחר הרכבת המיישר האחרון, ישנן מספר שיניים שנמצאות מעט מחוץ למצב הרצוי ולכן יש לקחת מטבע נוסף כדי להכין עוד מיישרים מפורטים בתהליך זהה לקודם, המיישרים החדשים מגיעים לאחר מספר שבועות וממשיכים את היישור של השיניים ומתייחסים אליהם כמיישרי גימור שהחברה היצרנית אינה דורשת עבורם תשלום נוסף והם חלק מהתהליך.

הרכבת הרטיינר - לאחר השלמת יישור השיניים על ידי מגשי האינויזיליין, מגיע זמן הרכבת מאחזים שמכונים גם פלטה לשיניים או רטיינרים בלעז. רוב האנשים בוחרים כמובן ברטיינרים שקופים מפלסטיק, ויש כאלו שירצו ברטיינר קבוע. זהו חוט או תיל שמשתרע בחלק הפנימי של 6 השיניים הקדמיות, תפקידו אינו ליישר אלא להשאיר את השיניים במצבן הנוכחי כך שלא ינוע וישובו למצבן הקודם.


מדוע אינויזילייין טוב יותר משיטות אחרות?

נוחות - גשר ממתכת בדרך כלל כואב יותר ועלול לגרום לגירויים ולדלקות של החניכיים והרקמות הרכות. רצועות אלסטיות וכוחות הידוק שנמצאים בשימוש בגשר המתכתי גורמים לאי נוחות. למרות התחושה של אי נוחות מסוימת שקיימת כאשר מתחילים להרכיב את מיישריי האינויזיליין, רוב המשתמשים מרוצים ורואים אותם כנוחים ביותר.

נוחיות - זהו כנראה היתרון הגדול ביותר של המיישרים על הגשר המתכתי, הם ניתנים לשליפה בזמן האוכל ולכן הם אינם גורמים להצטברות של שאריות מזון בין החוטים והרצועות האלסטיות. אינויזיליין מאפשר גם תחזוקה טובה וקלה יותר של היגיינת הפה לעומת גשר קבוע שבו הניקיון היא משימה קשה במיוחד כאשר רוצים להעביר חוט דנטלי בין השיניים. הקושי בהעברת החוט הדנטלי פירושו שהרבה אנשים יזניחו את החלק הזה של הניקיון, דבר שעלול להוביל לבעיות כגון ריח רע מהפה, מחלות חניכיים וריקבון שיניים בעתיד.

דיסקרטיות - מיישריי השיניים קשים לגילוי, הם לרוב בלתי נראים אלא אם כן מתבוננים ממש מקרוב ובקפידה על מנת לאמת רכילות כזו או אחרת ולכן, כמעט ואף אחד לא ישים לב לטיפול. זהו למעשה הגורם העיקרי אשר מדרבן את רוב המבוגרים להשתמש במערכות אינויזיליין, שאינן פוגעות בסגנון החיים.


שאלות ותשובות נבחרות

ש. האם האינויזיליין מתאים לכל טיפול באורתודונטיה?

ת. ברוב המצבים בהם השיניים אינן ישרות, כולל גם מנשך יתר או תת מנשך, שיניים צפופות, מנשך מוצלב ופערים בין השיניים, האינויזיליין יכול להתאים ולעבוד יפה. בעיות חמורות יותר של יישור שיניים, וכאשר יש צורך בעקירות או שחייבים בתנועה נרחבת בהזזת השיניים, האינויזילין הוא לא הטיפול המתאים. במהלך פגישת הייעוץ, תוכלו לקבל תשובה ברורה האם אינויזיליין מתאים עבורכם, בהנחה ולא, חשוב לדעת שישנן שיטות אחרות חלופיות טובות גם כן. בכל אופן שיטת אינויזליין מתאימה מאוד למבוגרים.

 

ש. כמה זמן נמשך הטיפול?

ת. ישנם אנשים עם תנאים קלים שאפשר להשלים את הטיפול שלהם לאחר 12 חודשים, אחרים, עם בעיות חמורות יותר יצטרכו לעבור את טיפול הרכבת המיישרים עד לתקופה שעשויה להגיע לשלוש שנים (דומה לזמן של אלו עם גשר מתכתי), בגלל שהגשר נשלף יהיו כאלה אשר יאריכו עוד יותר את הטיפול על ידי כך שלא ירכיבו אותו במשך כל הזמן. אנשים שזקוקים ליישור קל יכולים לעבור טיפולים בסוג חדש של מיישרים הנקרא אינויזיליין אקספרס. עם אינויזיליין אקספרס ניתן להשלים את ההליך תוך 6 חודשים בלבד!  

ש. האם אינויזיליין כרוך בכאבים?

ת. האינויזיליין עלול לגרום לצריבה קלה בחניכיים כאשר מחליפים מיישר לאחר כל תקופת זמן קצובה, אך שלא נחטא לאמת, האי נוחות שנלוות להליך היא כאין וכאפס לעומת האי נוחות שמסב הגשר המסורתי. המיישרים כאמור נשלפים ומרגישים חופשיים לכל דבר בזמן הארוחה והצחצוח ואפשר לאכול הכול מבלי להיות מוטרדים שמזון יצמד למתקן.

 

ש. איזה סוגי מזון אפשר לאכול עם אינויזיליין?

ת. עם מערכת האינויזיליין אין למעשה מגבלות לסוגי המזון שאפשר לאכול, אך כמובן יש להשתמש בהיגיון הבריא. המיישרים ניתנים לשליפה, לכן אפשר להרגיש חופשיים לאכול כאוות נפשכם. יש כאלו שאינם מסירים את המיישרים בזמן האוכל, זהו רעיון לא טוב אך גם לא גרוע, אפשר לנסות ולאכול עם המיישרים כאשר אלו אוחזים חזק בשיניים והסרתם מלווה בכאב. מכל מקום, הרופאים ממליצים על הסרת המיישרים בזמן האוכל. כל שארית מזון שתצטבר על גבי המיישרים תיראה רע ותעודד ריקבון שיניים, כך שבמידה ואוכלים עם המיישרים, הדבר הראשון שיש לעשות לאחר מכן הוא להוציאם ולנקותם, אם כי הגיוני יותר להסיר את המיישרים לפני הארוחה. אסור לשכוח כי המיישרים עשויים מפלסטיק דק והלעיסה עלולה להזיק להם, לעוות את הצורה המקורית שלהם ולחבל בטיפול.

 

ש. כמה עולה יישור אינויזיליין?

ת. אפשר להגיד כי אינויזיליין היא אחת השיטות היותר יקרות ליישור שיניים, למרות שהרבה אנשים מאמינים כי המחיר משתלם והסיבה לכך נעוצה בעובדה שהמתקן דיסקרטי ולוח הזמנים מצומצם יותר. גם זמן הטיפול משתנה בהתאם למקרה ומשפיע על מספר המיישרים ובאופן ישיר על המחיר הסופי ולכן קשה לקבוע כמה זה בדיוק יעלה. גורמים נוספים שמעלים או מורידים את המחיר קשורים למקצועיות הרופא (רופא שיניים רגיל או אורטודנט), המוניטין שלו וסוג המיישרים בו משתמשים. מיישרים מקוריים של החברה בחו״ל יזניקו את המחיר לכמעט כפול מהמחיר אותו תצטרכו לשלם על מיישרים שיוצרו בישראל או בסין ולכן יש לתת את הדעת על אלמנט חשוב זה. באופן עקרוני אפשר לומר כי יישור שיניים אינויזליין מחיר עבור לסת אחת היא בין 5,000 ש״ח למקרים קלים ועד 10,000 ש״ח למקרים קשים יותר.


מצאו את מרפאת השיניים הטובה ביותר עבורכם