פלטה לשיניים

פלטה לשיניים היא מתקן אורתודונטי שמטרתו לשמר את המצב הסופי של השיניים לאחר תהליך של יישור שיניים. משתמשים בפלטה לתקופת זמן שנעה בין שנה וחצי עד שנתיים נוספות, לאחר תום הטיפול כדי שהעצם והרקמות יתייצבו למקומם לאחר כל השינויים שהתרחשו בתקופת היישור. פלטה לשיניים היא השלב הסופי של הטיפול והיא חלק בלתי נפרד ממנו אשר ישאיר את השיניים במקומן החדש למשך כל הזמן.

הפלטות לשיניים עשויות מסגסוגת מתכת עמידה ומחושלת כגון ניקל, טיטניום, פלדת אלחלד, זהב, כרום וכד’ ומפלסטיק קשה ושקוף, יצוק בוואקום או מאקריל וחוטי פלדה מיוחדים ששמים אותם על השיניים ומסביבן. אנשים שאינם מרכיבים פלטת שיניים ומשאירים אותה בצד בגלל עצלנות, אינם מודעים לנזק הרב שהם עלולים לגרום, יש להשתמש באופן קבוע בפלטה לשיניים אחרת כל ההשקעה (זמן וכסף) עלולה לרדת לטמיון.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לגשר בשיניים תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את מיישר השיניים הבא שלכם.


למה משמשת פלטה לשיניים?

הרכבת פלטה לשיניים היא השלב האחרון של יישור השיניים ולא כמו שרובנו נוטים לחשוב, טיפול ליישור השיניים אינו מסתיים כאשר מסירים את הסמכים או כאשר מפסיקים להשתמש במיישרים. הטיפול ממשיך ועובר לשלב בו צריך לשמור על המצב שהושג לאחר זמן ממושך ואנרגיה רבה שהושקעה. פלטה לשיניים יכולה להיות נשלפת או קבועה ותפקידה לאחוז את השיניים במקומם החדש.

השיניים נמצאות כל הזמן בתנועה מתמדת בגלל הכוחות שמופעלים בפה והשינויים בקשתות השיניים. במידה ולא משתמשים בפלטה, השיניים נוטות לחזור למיקומם הראשוני. באותה נשימה חשוב להזכיר גם את שיני הבינה שבמקרים רבים הן האחראיות לתנועת השיניים לאחר טיפולים אורתודונטים ולכן מומלצת עקירתן. האידאל הוא להשתמש בפלטה לשיניים למשך כל החיים במידה ורוצים לשמור תמיד על שיניים ישרות.

התדירות בה משתמשים יותר בפלטה היא לאחר סיום היישור שהיא נקודת הזמן העדינה ביותר וזאת בגלל שהשיניים טרם הסתגלו לחלוטין למיקום החדש והפלטה תשמור אותן כך שיתמקמו היטב בעצם וגם רקמות התמיכה יסתגלו אליה. מומלץ לבקר אחת לחצי שנה לערך את הרופא כדי שזה יוכל לבדוק ולעקוב אחר התפתחות השיניים..

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לגשר בשיניים תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את מיישר השיניים הבא שלכם.


כמה זמן צריך להשתמש בפלטה לשיניים?

השיניים הן מבנה חי בחיבור שלהן בין השורש ועצם הלסת. יש להן את היכולות לנוע במשך כל החיים בין אם בצורה טבעית בתקופת הילדות והבגרות כדי להתמקם בחלל הפה או בין אם ע״י הזזתן בצורה יזומה על ידי כוחות שיופעלו במסגרת טיפול. השיניים עשויות להתמקם גם בעזרת הרגלים נלוזים כמו לחיצות על השיניים, מציצת אצבע, דחיפת לשון, כרסום עטי כתיבה, עישון מקטרת וכד’.

ישנו מגוון של פלטות לשיניים, קבועות, נשלפות, שקופות, פלטות שמיועדות למספר שיניים בודדות וכדומה, בהתאם לתוכנית הטיפול ולתקציב תיקבע סוג הפלטה. בדרך כלל, פרק הזמן שבו משתמשים בפלטה צריך להיות שווה למשך הטיפול ליישור השיניים. לא חובה לשאת את הפלטה למשך כל הזמן, אפשר להשתמש בפלטה רק בשעות הלילה כבר לאחר שלושה או שישה חודשים לאחר הסרת הסמכים והגשר בשיניים.

בנוגע למצב ולתנאים של המטופל, הזמן שיש להשתמש בפלטה משתנה בהתאם למקרה, יהיו כאלו שישתמשו בה למשך שנה עד שלוש שנים ויתכן כי צריך יהיה להשתמש בה לכל החיים במידה והמטופל סובל ממצבים שונים כמו ברוקסיזם (חריקת שיניים). כיום ההמלצה הגורפת היא שימוש תמידי בפלטה ללא מגבלת זמן תוך שימוש בפלטה נשלפת או בפלטה קבועה עם הדבקת חוט מחזיק אל מאחורי השיניים התחתונות או פלטה שקופה נשלפת לשיניים העליונות.


סוגים של פלטות לשיניים

פלטות לשיניים (שקופות ורגילות) מעוצבות כדי לשמר את תוצאת היישור, צורת השימוש בהן ומשך השימוש הוא המפתח לתוצאה איכותית לאורך שנים שכן נטישת הפלטה באמצע הדרך עלולה לגרום לשיניים לזוז למקומן ההתחלתי, תנועה זו מוכרת כ- ״זיכרון״. להלן שלושת סוגי הפלטות:

פלטה לשיניים אחרי גשר מסוג הולי - זהו הסוג הנפוץ ביותר, פלטת שיניים נשלפת שהעיצוב שלה משתנה בהתאם לכל מקרה. זמן ההכנה של הפלטה הוא בין שבועיים לשלושה אשר מסופק למטופל בדרך כלל ללא חיוב כספי נוסף אלא כחלק משלים ואחרון של הטיפול. הולי או פלטה מסורתית עשויה מפלסטיק קשה במיוחד עם תיל מפלדת אלחלד אשר מוצמד למקומו על השיניים ומונע סיבוב או נדידה של השיניים. כאשר משתמשים בהולי, חוט המתכת יהיה גלוי בזמן החיוך. פלטת שיניים עם חוט מתכת לאורך השיניים הקדמיות מבוצעת בעיקר כדי לשמור על השיניים מתנועה, אך היא יכולה לשמש גם להזזת שיניים. היתרון בפלטת הולי הוא האפשרות להסיר אותה לניקיון והשימוש בה לפי ההוראות יבטיח שהשיניים יישארו תמיד במקומן הנכון. משתמשים בפלטה במשך כל שעות היממה לאחר טיפול יישור השניים ולאחר שלושה או שישה חודשים רק למשך הלילה.

פלטה שקופה אחרי גשר מסוג Essix - סוג אחר של רטנציה מכונה מיישר אסיקס והוא למעשה מגש שקוף מפלסטיק הדומה למיישר שיניים אינויזיליין. היתרון העיקרי שלה הוא בהיבט האסתטי, אך יש לה מגבלות שמפחיתות את יעילותה במקרים לא מעטים. בגלל שהפלטה מכסה את משטחי הלעיסה של השיניים, היא אינה מאפשרת נעילת שיניים.

פלטה קבועה - פלטה קבועה מודבקת בדרך כלל לשיניים התחתונות ונקראת רטנציה קבועה. פלטה קבועה בשיניים עשויה להישאר במקומה למשך מספר שנים. השיניים התחתונות הן אלו אשר נוטות יותר לנוע במשך הזמן והפלטה או הרטנציה הקבועה בשיניים נחה במקומה עד ששיני הבינה ייעקרו והגדילה של הפנים מגיעה לסיומה. יהיו מצבים בהם מטופלים יעדיפו פלטה קבועה לשיניים העליונות, אך מנשך רגיל של השיניים לרוב יהיה במגע עם החוט תיל שנמצא מאחורי השיניים הקדמיות העליונות ולכן רטנציה בשיניים העליונות נוטה להישבר מהר יותר במשך הזמן ולכן יישומה בשיניים העליונות נדיר. היתרון של פלטה קבועה הוא אסתטי אולם היא קשה יותר לניקיון ולתחזוקה. חשוב לבדוק ולהבטיח שהפלטה הקבועה מודבקת היטב לשיניים, במידה וההדבקה תתרופף או שהחוט יישבר, יש לסור מוקדם ככל האפשר למרפאה לסידור התקלה. צחצוח שיניים טוב מסביב לפלטה הקבועה הוא חיוני כדי לשמור על ניקיון פה ראוי. מומלץ גם לבקר תקופתיות אצל השיננית שכן הפלטה גורמת למרבצים של אבנית מסביב לשיניים. חשוב לנקות גם בין השיניים בעזרת חוט דנטלי ומברשות מיוחדות לפלטה קבועה.


הגנה על הפלטה

לעתים קרובות, ובמיוחד בגיל העשרה, הפלטה אובדת, נשברת או ניזוקה, מקרים כאלו יוצרים תסכול אצל ההורים ושיקום הפלטה בין אם היא קבועה או נשלפת עשוי לעלות ביוקר. כדי לשמור על התקינות של הפלטה מומלץ לצחצח את הפלטה הנשלפת ולשטוף עם מים קרים או פושרים ולהחזיר לפה. אין להיגרר להרגל נלוז של סיבוב הפלטה עם הלשון, זה יכול להיות משחק נחמד בהתחלה, אך הרגל זה יסתיים בסוף בשבירה של הפלטה. צריך להבין כי המקום הבטוח ביותר לפלטה נמצא בפה וכאשר צריך להוציאה יש לנהוג במשנה זהירות.


מצאו את מרפאת השיניים הטובה ביותר עבורכם