טיפולי שיניים בסדציה

טיפולי שיניים בסדציה, המבוצעים כאשר המטופל למעשה רדום בדרגות שונות, מיועדים לאנשים שיש להם פחד גדול מטיפולי שיניים, אנשים אשר נוטים לנוע יותר מדי בעת טיפול רגיל ולכן מסכנים את עצמם, מועמדים לטיפול בעלי טראומות דנטליות חמורות, מתרפאים שאינם מתאימים להרדמה מקומית, מגיבים לטיפול עם בחילות חזקות, או אנשים הרגישים מאוד לרעש המקדחות ולריחות השוררים בחדר הטיפול. בעת הטיפול בסדציה, המטופל יהיה מטושטש מאוד או רדום, ישמור על תגובות ההגנה של מערכת הנשימה אך לא יגיב לגירויים כואבים.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לטיפול שיניים מורכב או צריכים לעבור בדיקה שגרתית תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


שיטות סדציה עיקריות במרפאות שיניים

סדציה תוך-ורידית בהכרה – תרופות הניתנות בצורה ישירה למחזור הדם. את הסדציה התוך ורידית רשאים לבצע רק רופאי שיניים שעברו הכשרה מיוחדת או רופא מרדים. היתרון הגדול של סדציה תוך-ורידית הוא היכולת לתת מינון נוסף מידי אם המטופל אינו מושפע מספיק מההרדמה. סדציה תוך ורידית נחשבת ליעילה הרבה יותר מתרופות הניתנות דרך הפה.

סדציה בהכרה - סדציה שניתנת דרך הפה באמצעות גלולות (מכונה גם הרדמה תרופתית). כל תפקודי הגוף נשארים במצב נורמלי והמטופל יכול לנשום בכוחות עצמו. גם רופאים שאינם מוסמכים לסדציה יכולים לתת הרדמה תרופתית (מאחר שהיא קלה יותר ואינה מצריכה ניטור מיוחד שמצריך מכשירים). בסדציה תרופתית משתמשים בעיקר כגורם מרגיע. החיסרון בשיטה זו הוא שרמת ההשפעה שלה על כל מטופל אינה ידועה, ואם צריך תוך כדי הטיפול להעמיק את ההרדמה באמצעות הגדלת המינון של התרופה, לוקח לה זמן רב יחסית עד שהיא משפיעה.

סדציה בשאיפה - חמצן דו פחמני, או בשם המוכר יותר גז הצחוק, זוהי שיטה שבה משתמשים בתדירות גבוהה ברפואת השיניים. כל תפקודי הגוף נשארים במצב נורמלי והמטופל יכול לנשום בכוחות עצמו. המטופל אינו נרדם, אינו מאבד את הזיכרון, והשימוש בגז צחוק ניתן במיוחד למטופלים אחוזי תזזית או ילדים. גז הצחוק מרגיע מטופלים שחרדים מטיפול שיניים.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לטיפול שיניים מורכב או צריכים לעבור בדיקה שגרתית תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


מי מטופל בסדציה?

רוב המטופלים הזקוקים לטיפולי שיניים עוברים הרדמה מקומית והם אינם זקוקים לטיפולים בסדציה אולם, ישנו אחוז קטן יחסית הזקוק לשיטות חלופיות שיאפשרו את הטיפול בהם:

ילדים קטנים שאינם יכולים לסבול טיפולי שיניים או שזקוקים לטיפול מורכב מאוד.

מטופלים עם חרדות מרופא השיניים המגיעות לדרגות כאלה עד שלא ניתן לשלוט בחרדות.

מטופלים מוגבלים בשל מחלות מסוימות, בעיקר בתחום הפסיכולוגי והנוירולוגי.

במקרים שתוארו לעיל משתמשים בשיטת הסדציה, אשר מבוססת על שימוש בתרופות מרדימות ברמות שונות שמאפשרות לתהליך הרפואי להתבצע ללא הפרעה, לחץ או טראומה פסיכולוגית. אפשר להתאים את שיטת הסדציה ואת חומרי ההרדמה שבהם משתמשים בתהליך בהתאם לצרכי המטופל ובהתאם לאופי הטיפול שברוב המקרים יכלול גם השתלת שיניים.


האם טיפול שיניים בסדציה נחשב לבטוח?

תמיד קיים סיכון מסוים כאשר עוברים הרדמה (מכל סוג, גם הרדמה מקומית). במקרה של סדציה, בדרך כלל התהליך בטוח כאשר הוא מתבצע על ידי רופא שיניים מנוסה ובהתאם לצורך ברופא מרדים. עם זאת, מטופלים הסובלים מהשמנת יתר או הפרעות שינה צריכים להתייעץ עם הרופא לפני ביצוע טיפול שיניים בסדציה כיוון שהם נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח סיבוכים בעקבות ההרדמה.

מבחינת הרופא המטפל, חשוב שהוא יהיה מומחה ומוסמך בטיפולי שיניים בסדציה, וכן עליו לבדוק לפני התהליך את ההיסטוריה הרפואית של המטופל כדי לקבוע אם הוא מועמד מתאים לסדציה. הרופא צריך להשתמש במהלך הטיפול במכשירים המתריעים על סימנים חיוניים של המטופל (רק במקרה של סדציה תוך-ורידית), כולל מנטר קצב לב, דופק ולחץ דם, אספקת חמצן וכן בתרופות ההופכות את השפעת ההרדמה בכל רגע נתון.


יתרונות הסדציה בטיפולי שיניים

סדציה כשלעצמה אפשר להגדיר כשיטת הרדמה המבוססת על מתן תרופות וחומרי הרדמה ייחודיים דרך הוורידים, כאשר המטופל נמצא בהכרה. הסדציה מבוצעת כדי להתמודד עם חרדות של מטופלים, להגיע למצב של רגיעה גופנית ונינוחות מצד המטופל, במיוחד בהשתלות שיניים ובטיפולי שיניים מורכבים אחרים.

באמצעות הסדציה, המטופל משתף פעולה (בעל כורחו) באופן מלא ובכך “מתבטלים” גורמים המעכבים או מונעים טיפולי שיניים, בעיקר כאב וחרדות. כמו כן, הטיפול עם סדציה מאפשר לסיים את ההליך הרבה יותר מהר וכך נחסכת מהמטופל הגעה לטיפולי שיניים חוזרים ונשנים. במהלך טיפול שיניים בסדציה, שומרים על תקשורת שוטפת עם המטופל, בודקים כיצד הוא מגיב להוראות, מאפשרים ביצוע תנועות מסוימות לצורך תפקוד הנשימה ולאורך כל התהליך מבצעים ביקורת על הדופק וריווי חמצן בדם.

החזרה ממצב סדציה (טשטוש) למצב ערני נורמלי אמור להיות קל ומהיר יחסית לטיפולי שיניים בהרדמה כללית או מלאה. הסדציה ברפואת שיניים נחשבת להליך בטוח ואמין הדורש אמצעים פשוטים. נוכחות רופא מרדים בהליך מבטיחה את ביטחון המטופל ומאפשרת לרופא המומחה להתמקד בטיפול הדנטלי שלפניו.

יתרון נוסף של טיפול שיניים בסדציה הוא עלות. בהשוואה לטיפולי שיניים בהרדמה מלאה או כללית ההליך זול משמעותית שכן הוא מבוצע לרוח במרפאת השיניים ולא בחדר ניתוח. עלות שעת סדציה היא סביב ה- 1,000 ש״ח.


חסרונות טיפול שיניים סדציה

מטופלים שאינם מרגישים בנוח לקבל תרופות יתכן כי לא יגיבו טוב גם לטיפול שיניים בסדציה כיוון שהתהליך כולל שימוש בגז צחוק או תרופות להרגעה כנגד חרדות ו/או סדציה תוך ורידית. כל אדם מגיב בצורה שונה לחומרי הרדמה ובהתאם לרמת הסיבולת שלו, ולכן חשוב שהרופא יקבע את המינון הנכון וכך ימנע מהמטופל תופעות לוואי בלתי צפויות. יתכן כי מטופלים הנוטלים תרופות אחרות יחוו תופעות לוואי לא רגילות בסדציה ולכן מומלץ לבדוק לעומק מול הרופא את ההיסטוריה הרפואית של המטופל.


מצאו את מרפאת השיניים הטובה ביותר עבורכם