כירורג פה ולסת

מומחה פה ולסת הוא רופא שיניים שסיים התמחות לאחר הסמכתו לרפואת שיניים בכירורגיית פה ולסתות, התמחות שנמשכת 5 שנים! במהלכה הרופא עובר מספר תחנות בהן התמחות בבית חולים. ישנם סוגים רבים של טיפולי שיניים – משמרים, מונעים, אסתטיים, משקמים ועוד כאשר לכל אחד מהם נדרשת התמחות שונה של רופא השיניים.

מומחה פה ולסת מבצע טיפולי שיניים אשר קשורים לחיבור של השיניים ללסת ולבעיות שונות בחלל הפה. רופא פה ולסת עוסק במגוון טיפולים כירורגיים הקשורים לחלל הפה והלסת בהם הרמת סינוס, עקירות כירורגיות, התקנת שתלי שיניים, השתלת עצם ועוד. רופא מומחה לפה ולסת מטפל גם בגידולים (סרטניים ושפירים) ובעיוותים מולדים בפה ובלסת.

כירורגיית פה ולסת עוסקת באזור הפה, הלסת והצוואר ועל כן מאגדת בתוכה מספר רב של טיפולים ונותנת מענה למגוון רחב של בעיות. רופא כירורג מומחה לפה ולסת מבצע טיפולי שיניים מורכבים אשר קשורים לחיבור של השיניים ללסת או לבעיות בחלל הפה בשונה מרופא שיניים שאינו מוגדר מומחה המטפל לרוב בבעיות שיניים ספציפיות כגון סתימת חורים, עקירות או טיפולי שורש הגם שע״פ משרד הבריאות, רופא שיניים כללי יכול לבצע כל טיפול שיניים בחלל הפה.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לטיפול שיניים מורכב או צריכים לעבור בדיקה שגרתית תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


אילו טיפולים מבצע מומחה פה ולסת?

מומחה פה ולסת מבצע מגוון רחב של טיפול שיניים החל בטיפולים הסטנדרטיים ביותר כמו עקירת שיניים ועד לטיפולים מורכבים ביותר המצריכים התערבות ניתוחית כמו השתלות עצם, ניתוחים בחלל הפה וניתוח לסת אשר במהלכו ניתן לעצב מחדש את הסנטר והלסת העליונה עד אשר מתקבלת התאמה מלאה למבנה הפנים הקיים.

הטיפול הכירורגי נותן פתרון לבעיות שונות במצבו של הפה אשר לרפואה הסטנדרטית אין מענה עבורן ומכאן הצורך בהליך ניתוחי פולשני. כמו כן, טיפולי הפה והלסת הפשוטים והסטנדרטיים נערכים במרפאות השיניים, אך הטיפולים המורכבים יותר נערכים בחדרי ניתוח בבתי חולים מאחר שיש צורך בצוות רפואי ובציוד רפואי מתאים.

כירורג פה ולסת מורשה לבצע מגוון רחב של טיפולים כאשר הנפוצים הם: השתלת שיניים ועצם, עקירות שיניים כירורגיות, ניתוחי חניכיים, קיבוע שיניים ועוד. הטיפול של מומחה פה ולסת מאופיין בהתמקדות בתפקוד הפה כולו ובשיקומו ולא בתפקודה של שן אחת ספציפית.

כמו כן, מומחי פה ולסת רבים מתמחים גם בהליכים שאינם קשורים ישירות לתחום רפואת השיניים אלא לרפואה כללית דוגמת: גידולים ומחלות בבלוטות הרוק, תיקוני אסימטריה בפנים, תיקון חך שסוע, טיפול בגידולים ומחלות במפרק הלסת (TMJ), עיוותים שונים בפנים, שבר או פגיעה באזור הפנים ועיצוב מחדש של הסנטר ועצמות הלחיים. מאחר שטיפולים אלו מורכבים מאוד לא כל רופא המוגדר מומחה פה ולסת יכול או רשאי לבצע אותם וחשוב לבדוק כל מקרה לגופו ולבחור בהתאם ברופא המוסמך לטיפול המתבקש. בישראל בדומה למדינות אחרות, מומחיות פה ולסת היא חלק ממקצוע רפואת השיניים והיא אינה נחשבת למומחיות בתחום הרפואה הכללית כמו במדינות מסוימות באירופה.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לטיפול שיניים מורכב או צריכים לעבור בדיקה שגרתית תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


מי נחשב למומחה פה ולסת?

מומחיות פה ולסת הינה בעלת הכרה בינלאומית כאשר בארץ מחויבת קבלת תואר אקדמי ברפואת שיניים טרם תחילת ההתמחות בכירורגיית פה ולסת. רופא מומחה לפה ולסת הוא רופא אשר סיים התמחות של לפחות 5 שנים בבית חולים במספר מחלקות, עבר בהצלחה את הבחינות וביצע מספר ניתוחים כירורגיים במסגרת ההתמחות. כאשר כירורגיית פה ולסת היא התמחות אחת מתוך תשע התמחויות (אנדודונטיה, פריודונטיה, פדודונטיה ועוד) שרופאי השיניים בישראל יכולים לבחור. בנוסף לכך, על הרופא להיות מוגדר כמומחה פה ולסת על ידי משרד הבריאות בישראל. חשוב לשים לב לעובדה שישנם רופאי שיניים רבים אשר מבצעים ניתוחים כירורגיים ואשר אינם מוגדרים כמומחים לפה ולסת על כל המשתמע מכך!


איך בוחרים כירורג פה ולסת?

מאחר שהטיפולים בתחום הפה והלסת מורכבים, יש לערוך חיפוש מדוקדק ומקיף אחר מרפאת פה ולסת בטרם מבצעים טיפול וכמובן שצריך לבדוק היטב את ההכשרה המקצועית של הרופא שנבחר לבצע את הפעולה. ככלל, ככל שרמת המורכבות של הטיפול עולה, מספר הרופאים המוכשרים לביצוע הפעולה באופן מקצועי, קטן בהתאמה. מומלץ להיעזר בהמלצות ובחוות דעת על רופא פה ולסת פרטי, ולבדוק את השטח טרם הטיפול – לבקר במרפאה ולהתרשם מרמת הניקיון ומהסטריליות, מהרופא המטפל ומהצוות הרפואי, לשים לב לתעודות הרופא שתלויות במרפאת השיניים ולשאול באשר להכשרה אותה עבר הרופא ולתחום התמחותו.


מצאו את מרפאת השיניים הטובה ביותר עבורכם