כתרי זירקוניה

זירקוניה היא אחד מהחידושים החשובים ביותר בתחום רפואת השיניים. הזירקוניה מאפשרת להחליף בצורה טובה ואסתטית את סגסוגת המתכת המצופה בחרסינה (כתרי חרסינה מאוחה למתכת) שעד לפני זמן לא רב היתה השיטה הבלעדית שהשתמשו בה לשיקום השיניים. אי השימוש במתכת במבני השיניים מקנה למטופל התאמה מושלמת של הפרותזה, גירוי מינימלי בחניכיים, וכמו כן היא מונעת סיכון להתפתחות אלרגיה אצל אנשים שרגישים למתכות.

יתרון חשוב נוסף של כתר זירקוניה הוא ללא ספק רמת אסתטיקה גבוהה במיוחד. הזירקוניה הוא חומר לבן ושקוף למחצה שניתן לייצר באמצעותו כתר בעל מראה חי וטבעי, ובנוסף, מאחר וכתרי הזירקוניה אינם מכילים מתכת יש להם התאמה מושלמת עם הרקמות כך שמצבים בהם קיימת נסיגת חניכיים לא יראה פס לבן מתכתי כמו שמופיע בעת השימוש בכתרי חרסינה מאוחים למתכת.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לטיפול שיניים מורכב או צריכים לעבור בדיקה שגרתית תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


תחמוצת זירקוניה

תחמוצת זירקוניה היא חומר המהווה בסיס ושלד מחרסינה ללא מתכת בעל עמידות גבוהה. הניסויים הראשונים הראו כי התכונות האופטיות של החרסינה על כתרי זירקוניה ביחס לדגמים אחרים של כתרים הן משמעותיות מאוד עבור המטופל. המשמעות העיקרית היא דפוסי ההתנהגות של האור בחומר הדנטאלי הטבעי וההשפעה שלו על שלד השן.

האסתטיקה, האחיזה, העמידות ומעל הכול המגוון בו צריך לטפל בליקויי גודל, צורה וצבע הם יתרונותיו הבולטים של הכתר מזירקוניה. תהליך הייצור וההרכבה דומה בעיקרון לציפוי שיניים, אולם הוא מעט יותר מתוחכם בשל ההשחזה הגדולה יותר שנדרת ממבנה השן.

התאמת הכתר היא פעולה לא פשוטה הן בגלל הגודל והן בגלל טכניקת ההדבקה הייחודית ולכן חשוב לבחור ברופא שיניים מיומן. כתרי זירקוניה נחשבים לחזקים במיוחד בגלל העמידות של החומר שיכולה להימשך עשרות שנים, אך בגלל השחיקה שיוצרת הלעיסה, לעתים מאבדים את הצורה והברק לאורך השנים, במקרים כאלו מומלץ להסיר את הכתר הישן ולהרכיב אחד חדש. החיסרון הבולט של כתרי זירקוניה הוא מחירם הגבוהה יחסית.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לטיפול שיניים מורכב או צריכים לעבור בדיקה שגרתית תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


מהו זירקוניה?

זירקוניה הוא מינרל עתיק שנמצא בשפע על פני כדור הארץ, ממרכיב זה מפיקים תחמוצת זירקוניה. כבר כמה עשורים משתמשים בזירקוניה באורתופדיה לייצור מרכיבים במפרקי העצמות. הזירקוניה הופיעה לפני מספר שנים גם בתחום רפואת השיניים ומאז היא נחשבת למוצר הקרמי הטוב ביותר בשוק לשיקומי שיניים. לזירקוניה ישנה עמידות גבוהה ומראה טבעי ללא הצורך בשימוש של מבנה שלד מתכתי, ו״בעולם שכולו חרסינה ויופי״ אין דבר טוב יותר מכך.

כתרים, ציפויים וגשרים משתלבים להפליא עם הרקמות ומאפשרים צמיחה בריאה של החניכיים לכיוון השיניים. בגלל התאימות הביולוגית של החומר, בנוסף לכך שהוא אינו מפתח אלרגיות, לא קיימת גם רגישות לטמפרטורה או שינויים בטעם. חומר זה מאפשר הפקה של כתרים בודדים וגשרים עם רכיבים נוספים, עד למקסימום של 14 יחידות. את הגימור של שיקום הזירקוניה מבצעים בפרייזר יהלום חדש שעובד בסל״ד נמוך המקנה דיוק רב.


הכנה לכתר זירקוניה

כתרי זירקוניה מתאימים למלא חלל שנשאר לאחר אבדן שן על גבי שתלים, במיוחד בחלק הקדמי של הפה, ובגלל שאין להם את המראה המלאכותי של שן תותבת, משתמשים בהם למטרות שונות כגון: תיקון שיניים קטנות במיוחד, קצוות שיניים לא אחידות, צבע שיניים כהה של שן ולפתרון בעיות אסתטיות אחרות. על מנת לקבל שיקום מוצק וטוב יחד עם תוצאה אסתטית אופטימלית יש לבצע תכנון קפדני של המרווחים הדרושים בין השיניים. הכתרים החדשים מזירקוניה אינם פטורים מצרכים אלו כמו כל סוג אחר של כתר לשיניים אשר מורכב מחומרים שונים אחרים.

אחד השיקולים בבחירת זירקוניה הוא אי היכולת לגלף אותו כדי להתאימו להדבקה על רקמת השן כמו בכתרים מסוג אחר מקרמיקה טהורה. מסיבה זו, התיאום של כיפת הליבה חייב להיות מאוד מדויק בגלל שבזה תלויה האחיזה והאיטום על השן שהוכנה. כיום קיימות מספר שיטות המוצעות על ידי חברות שונות שמשפרות את איכות המוצר, את העיצוב שלו, הדיוק בגילוף, הדבקוק והתיאום הסופי.


כתרי זירקוניה בטכנולוגיית Cad Cam

כדי לייצר כתרי זירקוניה, עוברים מספר תהליכים הכוללים איסוף מידע אשר יאפשר לעצב בצורה אישית את השיניים הקבועות והסופיות. מרפאות שיניים המצוידות בטכנולוגיה המתקדמת של Cad Cam יכולות לייצר כתרי זירקוניה ברמה גבוה, כאשר משתמשים בשיטות אחרות, איכות העבודה לרוב נחותה יותר. על ידי טכנולוגיה זו אפשר לפשט ואף לדלג על שלבים מסוימים בייצור הכתרים ללא מתכת, ולהפחית בצורה משמעותית את מספר המפגשים עם רופא השיניים.

טכנולוגיית Cad Cam היא מערכת המאפשרת עיצוב וייצור של כתר שן בעזרת מחשב. לטכנולוגיה דיגיטלית זו יש את הכלים לעצב ולייצר שיקומי שיניים בדיוק מרבי ובאיכות הגבוהה ביותר. להפחית באופן כמעט מוחלט את תחומי השגיאה האנושית ולהשיג שיעור הצלחה גבוה יותר בטיפולים.

זוהי הטכניקה המתקדמת ביותר להכנת שיניים מלאכותיות וקרש קפיצה לרפואת השיניים הקונבנציונאלית. בשיטה זו, דגימות הפה נסרקות והשיקום מעובד ומיוצר על ידי מכניקה שמסתייעת במחשב. השיטה מקנה דיוק רב באבחון ובהכנה, ובנוסף אפשר להדמות את הכירורגיה במקום המיועד. לטכניקה זו יש שלוש פעולות:

סריקה - סריקה של הכתר או השתל בדגימה.

עיצוב - עיצוב אסתטי של הכתרים בעזרת תוכנה תלת ממדית שמאפשרת לחשב צירים של החדרה, לקבל נקודות ציון של מדגם נגדי, לשרטט קו חניכיים והגדלה עד 500%.

חריטה ממוחשבת - חריטה רובוטית וייצור השיניים, לאחר קבלת הנתונים של מערכת העיצוב של השן וביצוע תוך מספר דקות.


מצאו את מרפאת השיניים הטובה ביותר עבורכם