מרפאת פה ולסת

מתי פונים למרפאת פה ולסת בבית חולים (או פרטית)?

מתאם לקוי בין גודל הלסת העליונה לתחתונה - התאמה לקויה בגדלים בין הלסתות מוגדרת כבעיה אסתטית, אך לא רק. כירורגיה אורתוגנטית הוא ענף המטפל בהפרעות של ממדי הלסת העליונה או התחתונה. הפרעות כאלו עלולות לגרום לאי יכולת לסגור את הפה היטב, לבעיות לעיסה וכתוצאה מכך גם לבעיות עיכול. יש מצבים שונים של חוסר תיאום בין הלסתות שאותן ניתן לפתור בטיפול אורתודנטי, אך במקרים שבהם למדע האורתודונטיה אין פתרון, יש לפנות אל מרפאת פה ולסת פרטית או מחלקת פה ולסת בבית חולים.

שיני בינה וניבים כלואים - במצבים שבהם יש שיני בינה או ניבים כלואים בפה מתעוררות בעיות אסתטיות ותפקודיות כאשר במקרים רבים התופעה מהווה טריגר לזיהומים, ריקבון, ציסטות ולמחלות חניכיים ברקמות הסמוכות. השיניים שנשארות כלואות בלסת אינן מצליחות לבקוע והן עלולות גם להרוס את השורשים של השיניים הסמוכות. במרפאת פה ולסת בודקים את מצב השיניים הכלואות ומחליטים האם יש לעקור אותן באמצעות בניתוח. לעתים הניתוח להוצאת ניבים כלואים ושיני בינה כלואות יבוצע במרפאת פה ולסת פרטית תחת הרדמה מקומית, אולם לעתים תידרשו לאשפוז וניתוח בהרדמה מלאה המבוצע במחלקת פה ולסת בבית חולים.

תיקון פגמים או עיוותים בפנים - עיוותים מולדים או עיוותים שנוצרו במהלך החיים כתוצאה מגידולים, חבלות ועוד כולל שפה שסועה, חך סדוק או פגמים בגולגולת, מצריכים ניתוחים שיקומיים בבתי חולים המבוצעים על ידי מומחים בתחום כירורגיית הפנים. לעתים תאונות, חבלות, גידולים ממאירים או גידולים שפירים, גורמים לעיוותים בפנים, גם במקרים שכאלה ניתוח שיקומי ינסה למזער את הבעיה ואולי אף לפתור אותה לגמרי.

תאונות וחבלות בילדים - רוב התאונות מתרחשות אצל ילדים החשופים מטבע הדברים לנפילות וחבלות. אזורי הסנטר והפנים הם בדרך כלל הראשונים להיפגע. מכה או חבלה בסנטר ״מעבירה אנרגיה״ אל מפרק הלסת באזור שבו מתפתחות הלסתות. גם אם המכה נראית במבט שטחי כמכה קלה, רצוי לבדוק את האזור כדי לשלול פגיעה במפרק הלסת. אם קיימת פגיעה ולא מטפלים בה בזמן, הילד שנפגע עשוי להיות מוגבל תמידית מהיכולת לפתוח את הפה. בדיקה ראשונית מומלץ לבצע בחדר מיון שלאחר בירור (צילומי רנטגן ובדיקות נוספות) יפנה אל מחלקת פה ולסת בבית החולים.

תאונות וחבלות במבוגרים - פגיעות בפנים עלולות לנבוע כתוצאה מתאונות דרכים, אלימות, תאונות עבודה וכדומה. התאונות עשויות להסתיים בחבלות קלות, אך לעתים גם בפציעות קשות בפנים, בפה, בלשון או בשבר בעצם הלסת. מבוגר שעבר תאונה חייב לעבור צילום רנטגן כדי לאתר שברים או סדקים שאינם מתגלים תמיד במבט חיצוני. במקרים שבהם אכן יתגלו פגיעות בצילום הרנטגן, חשוב לטפל בהם בהקדם.

גידול ברקמות הפה או ברקמות הפנים - כאשר מתעורר חשד על הימצאות גידול ברקמות הפה או ברקמות הפנים, יש לפנות בדחיפות לרופא מומחה לכירורגית פה ולסת. נתונים סטטיסטיים מלמדים כי במדינות המערב סרטן הפה נמצא במקום השישי ברשימת הגידולים הממאירים הגורמים למוות. ובנוסף, חלל הפה הוא אזור שבו נמצאים בתדירות גבוהה גידולים שפירים או ציסטות, אלו אומנם אינם גידולים מסוכנים העלולים לגרום למוות, אך אם לא נטפל בהם הם יגדלו, יפריעו לתפקוד או למראה האסתטי ובמקרים רבים הם גם עלולים להפוך לגידולים ממאירים ומסוכנים.

בעיות במפרק הלסת והגולגולת - בעיות במפרק הגולגולת ו/או הלסת באות לידי ביטוי בכאבי אוזניים, בכאבים באמצע הצוואר, או באמצע הגולגולת. מפרק הלסת מחבר את הלסת התחתונה אל הגולגולת ובשל השימוש הרב במפרק הדיבור הוא חשוף לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. כאבים כפי שפורטו לעיל מצריכים בדיקה המבוצעת במרפאת פה ולסת.

מחלות וגידולים של בלוטות הרוק - בלוטות הרוק הן הבלוטות האחראיות על ייצור הרוק, מסייעות בלעיסה ועל שמירה על פה לח בזמן הדיבור. סביב חלל הפה יש שש בלוטות רוק גדולות ומאות בלוטות רוק קטנות. שתי בלוטות גדולות נמצאות בצדי הפנים קרוב אל אפרכסת האוזן, שתי בלוטות גדולות ממוקמות מתחת לזווית הלסת ושתי בלוטות נוספות נמצאות ברצפת הפה תחת הלשון. הבעיות העיקריות בבלוטות הרוק נוצרות על רקע חסימה במנגנון הייצור של הרוק, בעיקר בשל היווצרות של אבנים בצינורות. בעקבות החסימה נוצרות נפיחויות, זיהומים והפרשות עם טעם רע, מר או מלוח. האבנים שנוצרים במוליכי הרוק מתנהגים בדיוק כמו אבנים בכיס המרה או בכליות, הם גורמים לכאבים ולעתים הם מתפתחים לגידולים ממאירים.

השתלות שיניים - השתלות שיניים המבוצעות ע״י רופא שיניים כללי שצבר ידע וניסיון יכולות לעבור בהצלחה. אולם יש מקרים שבהם יידרש שילוב של רופא שיניים עם רופא שמומחה בכירורגיית פה ולסת. במקרים שבהם יש גידולים בפה, שברים או סדקים בעצם הלסת או תגובות שונות לחומרי השתלה או במקרים שבהם נדרש גם שיקום הפנים כחלק מתהליך ההשתלה יעבוד רופא השיניים המשקם בשילוב עם מומחה פה ולסת. היתרון של ביצוע השתלות שיניים במרפאת פה ולסת נובע מהעובדה כי למומחה יש יכולת ראייה רחבה של חלל הפה, יכולת שתמנע בעיות וסיבוכים העלולים להתעורר במהלך ההשתלה.


כירורגיית פה ולסת – שלושה דברים שכדאי לדעת

  • כירורגיית פה ולסת היא אחת מתשע ההתמחויות הקיימות ברפואת שיניים. בטיפולי שיניים המצריכים התערבות כירורגית חשוב לפנות אל מרפאת פה ולסת כדי להבטיח את הצלחת הטיפול וכדי להימנע מטיפולים וביקורים חוזרים במרפאת השיניים.
  • מספר לא מבוטל של מחלות כלליות בגוף מתגלות כבר בשלבים הראשונים דרך הפה וסביבתו. זה לא נדיר שבמהלך טיפולי שיניים או ניתוחי פה חושד הרופא במחלות שונות בגלל תופעות מחשידות בפה. מחלות של אי ספיקת לב עלולות להתגלות בשל צבע השפתיים, מחלת הסוכרת עשויה להתגלות בשל ריח רע מהפה בזמן הנשימה, מחלות בדרכי העיכול מתגלות בגלל ריח רע בפה ואיכות הרירית בפה עלולה להצביע על בעיות בקרישת הדם, לוקמיה, אי ספיקת ריאות, מחלת הכבד ועוד.
  • למנתח פה ולסת יש את היכולת לאבחן מצבים דלקתיים באזור הפה והפנים. הרופא המומחה ידע להתאים לכל סוג של דלקת את התרופה המתאימה וזוהי אחת מהיכולות המיוחדות שלו. להתאמת התרופה נכונה יש חשיבות מרבית בריפוי הדלקת החל מריפוי של הרפס פשוט, טיפול במחלות חמורות יותר כמו זיהום הפה והצוואר האופייניות לחולי סוכרת ועד הטיפול במחלת האיידס.

מצאו את מרפאת השיניים הטובה ביותר עבורכם