יישור שיניים למבוגרים

פתרון יצירתי יצר מגמה חדשה - בשנים האחרונות חלה קפיצה משמעותית בביקוש ליישור שיניים בקרב גברים ונשים בגילאי 30 ו-40 פלוס. הסיבה לכך מסתבר, נעוצה בפיתוח מתקני יישור חדשים למבוגרים בעלי מאפיין ייחודי וחשוב ביותר…

נגמר עידן גשר היישור המסורתי העשוי ממתכת! כדי שאדם בוגר, לא ירגיש מוזר להסתובב עם גשר יישור מתכתי כמו שהיה נהוג בעבר, ועל מנת שלא ימצא עצמו מתנצל ומסביר מה המתקן הזה שתקוע לו בפה בגילו, פותחו גשרים חדשים ליישור שיניים. מה שמייחד את מתקני היישור החדשים הללו, הוא שקשה מאוד להבחין בהם כאשר הם מורכבים בפה - יתרון זה חולל מהפכה של ממש בתחום זה.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לגשר בשיניים תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את מיישר השיניים הבא שלכם.


איך לא המציאו את זה קודם?

הטכנולוגיה והרפואה המודרנית מעניקות למבוגרים אפשרויות חדשות להגשים חלום ממש: גם לקבל תוצאות יישור מושלמות, גם ליהנות ממשך זמן טיפול קצר באופן יחסי - ובנוסף, המאפיין החשוב ביותר, לשמור על פרטיותם באמצעות טכנולוגיה שלא רואים אותה. למבוגרים רבים בימינו קל יותר לקבל החלטה לעבור יישור שיניים, כיוון שהחסם הפסיכולוגי שמנע מהם זאת (גשר מתכתי בולט לעין), נעלם כלא היה.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לגשר בשיניים תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את מיישר השיניים הבא שלכם.


רקע

אורתודונטיה, היא אחת ההתמחויות ברפואת שיניים שמיועדת לאבחן, למנוע ולטפל במיקום ובמצב לא מסודר של השיניים. עד לא מזמן, יישור השיניים היה טיפול אסתטי שאופייני בעיקר לצעירים (ילדים ובני נוער). בחמש השנים האחרונות רצועת הגיל של הבוגרים המתעניינים בשיפור המראה הדנטלי עלתה משמעותית, עד כדי זינוק של כ-80 אחוז בכמות המבקרים אצל האורטודנט בנושא זה.


גשר היישור המסורתי

למרות שהשימוש בגשר היישור המסורתי מבטיח חיוך מושלם, רק אחוז קטן מהמבוגרים, אינם מתביישים להשתמש בו (ובניהם אף ניתן למצוא כאלו אשר מתפארים בבחירתם). יותר מזה, ואף מפתיע לשמוע, אך במקומות מסוימים השימוש במתקני יישור מסורתיים הפך לאופנתי ממש (בקרב מבוגרים בגילאי 30 עד 40 כמובן). יחד עם זאת, הרוב המכריע של האנשים יעדיפו שלא לבצע שימוש באורתודונטיה גלויה.


סוגי מתקני יישור ומגוון החומרים

המתקנים הנמצאים בשימוש, כדי להזיז את השיניים יכולים להיות קבועים או נשלפים. ההחלטה על השימוש בסוג המתקן הינה בגדר כל מקרה לגופו ותלויה במספר גורמים כגון מבנה השיניים, היסטוריית טיפולים בשיניים גילו של המטופל ועוד.

סמכים העשויים מקרמיקה או מפולי-קרבונט הינם שקופים וכמעט ולא רואים אותם. חומרים נוספים המשמשים לבניית התקני יישור שיניים באופן כמעט שקוף מכינים מפורצלן מונו-קריסטל או פולי-קריסטל.

בחלק מהטכניקות, מתקן היישור מונח על החלק החיצוני הגלוי של השיניים. בטכניקות אחרות הוא ממוקם בחלק הפנימי האחורי של השיניים (אלמנט נוסף התורם את חלקו להסוואת מתקן היישור מן העין).

לינגואלי הוא שם טכניקת יישור המוסתרת בחלק הפנימי של השיניים. אינויזליין הוא שם לטכניקת יישור נשלפת, בה משתמשים במיישרים (קשתיות) מפלסטיק ללא חוט תיל או סמכים ובכך מאפשרת להוציא את מתקן היישור מהפה ולהכניסו בקלות רבה.

ראוי לציין שהשיניים מתיישרות באותה מידה ובצורה קלאסית כך שלמעשה, עיקר ההבדל בין שיטות הטיפול השונות יישור שיניים שקוף למבוגרים, אינויזליין, טכניקת mtm המהירה, טכניקת Irok שהחלה לתפוס תאוצה בישראל בשנים האחרונות, ושיטת Damon) הוא רק התהליך והאסתטיקה שכל אחת מציעה.


במה שונה יישור שיניים למבוגרים?

בניגוד לילדים ובני נוער, יישור שיניים למבוגרים מתחיל נקודת מוצא (פתיחה) שונה. העצמות כבר אינן גדלות, יתכן שלא כל השיניים קיימות, יתכן מחסור בחלק מהעצם אשר תומכת בשיניים. במקרים מורכבים כאשר חלל הפה עבר כבר טיפולים קודמים בשיניים כמו כתרים, שתלים וכדומה, תהליך הזזת השיניים למקומן הטבעי עשויה להיות איטית יותר מאשר אצל ילדים.

במקרים מורכבים במיוחד, אפשר למצוא פתרון מתאים ליישור שיניים באמצעות שיתוף פעולה מקצועי בין מומחים שונים: מומחה חניכיים, מומחה מנתח פה ולסת, מומחה לטיפולי שורש (אנדודונט) ואורתודונט, בונים יחד תכנית אסטרטגית מתואמת, המאפשרת לפתור את כל הבעיות של חלל הפה ולהעניק למטופל מערכת שיניים מושלמת ומיושרת.

ראוי לציין שלפעמים לא ניתן לבצע את כל התזוזות הרצויות מפאת סיכונים והשלכות שליליות כמו איבוד שורש השן. מכאן החשיבות, לפנות לרופא מומחה עם ניסיון מוכח, אשר תהיה מוטלת עליו ההחלטה איזה סוג של טיפול יהיה המתאים ביותר לכל גיל ולכל מצב.


מה נדרש מהמטופל?

הדרישה היחידה מהמטופל היא נכונות להשתמש במתקן היישור בפיו למשך תקופה של בין שנה ל- 18 חודשים. למרות שמתקן יישור השיניים כמעט ואינו מפריע לסגנון החיים שלו, מדובר בהחלטה לא קלה. אדם עם מתקן בפה יכול לעשות כל דבר כאילו הוא בלי. יחד עם זאת הוא מחויב להשגחה יותר קפדנית של היגיינת פה ועליו להימנע מסוגים בודדים של מוצרי מזון.


אי נוחות

הטכניקות החדשות והחומרים מהם עשויים מתקני היישור האורתודונטים, מפחיתים משמעותית את אי הנוחות וגם מקטינים בהרבה את תדירות הביקורים אצל הרופא ואת משך הטיפול. ראוי לציין שכאשר המטרה מושגת רואים את השינויים שהושגו לא רק מבחינה דנטלית אלא גם מבחינה אישית של הרגשה עם סיפוק עצמי רב.


כיצד מבוצע יישור שיניים למבוגרים?

בפגישה הראשונה אוספים מידע במגוון שיטות ואמצעים קליניים כגון צילום פנוראמי. המידע נאסף לצורכי אבחנה שלדית של מבנה הפנים והשיניים. באמצעות האבחנה מגבש הרופא המומחה (לא תמיד צריך לבחור במומחה אבל אם מתאפשר זה כמובן עדיף, בישראל יש כ- 180 מומחים ליישור שיניים) תוכנית לפיתרון הטוב והמתאים ביותר לנתוני המטופל.


נקודות למחשבה וסיכום

למרות שהאסתטיקה היא הסיבה העיקרית ליישור שיניים למבוגרים, יש לזכור שגם השגת מערכת שיניים בריאה וממוקמת היטב שתתפקד בפה בצורה אופטימאלית ותפתור בעיות מבנה קיימות היא סיבה בפני עצמה. לעיתים רבות עדיף שמבוגרים יתכננו טיפול ביישור שיניים לפני שיעברו טיפולים יותר יסודיים כמו השתלת שיניים או שיניים תותבות. לסיכום, יישור שיניים עדיף לעבור בגיל צעיר אך אף פעם לא מאוחר לכך וניתן לעבור אותו בכל גיל. מתקני היישור החדשים סמויים מן העין ויאפשרו לכם להגשים חלום בדיסקרטיות מלאה. יש לזכור שיישור שיניים למבוגרים מומלץ באופן כללי לכל אחד ולא רק מסיבות אסתטיות.


מצאו את מרפאת השיניים הטובה ביותר עבורכם