יישור שיניים מהיר

כמה זמן נמשך טיפול ליישור השיניים? מדובר בשאלה קבועה ששומעים רופאי שיניים ואורתודנטים ממטופלים שעומדים לעבור יישור שיניים. התשובה לשאלה היא כי יישור שיניים עלול להימשך בין מספר שבועות (12 עד 16 שבועות) לשנתיים ברוב המקרים. עצם הלסת היא עצם דחוסה, התהליכים בה מתרחשים לאט ובהתאם לכך גם תזוזת השיניים מתרחשת באיטיות, בעיקר אצל מבוגרים.

בשל הביקוש הגבוה לשינוי המראה האסתטי של השיניים אצל מבוגרים ובשל השאיפה לטיפולים דיסקרטיים ומהירים ככל שניתן, פותחו מגוון טכנולוגיות המאפשרות קיצור משמעותי בטיפול האורתודונטי אצל מבוגרים.

אין הרבה רופאי שיניים שיודעים לבצע יישור שיניים מהיר בישראל אולם אם ממש תתאמצו תוכלו למצוא עשרות בודדות של אורתודנטים המתמחים במספר שיטות (יישור שיניים מהיר פיברוטומי Fiberotomy, דמון קליר Damon, אינמן Inman, אקסלדנט Acceledent , סמכי Innovation) כאשר השיטה הבולטת והמוכרת נקראת Aoo (טיפול אורתודונטי לחידוש עצם מואצת) או ווילקודנטיקס (ווילקו בקיצור) שנפרט אודותיה בהמשך המאמר.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לגשר בשיניים תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את מיישר השיניים הבא שלכם.


התפתחות היישור המהיר

הטכניקה ליישור שיניים מהיר החלה בענף האורתופדיה עוד בשנת 1900 אולם כמעט ולא עשו בה שימוש עד שב- 1950 אורטופד בשם גבריאל ליזרוב תיקן באמצעות השיטה עיוותים ופגמים בזרועות וברגליים. במהלך טיפול בחולה ניסה הד”ר להאריך גפה באמצעות שתילת שתל במרכז העצם.

יצירת החלל במרכז העצם הובילה באופן מקרי לגילוי המפתיע כי במרכז הריק של העצם צמחה מעצמה עצם חדשה וייתרה את הצורך שבהשתלת עצם. ד”ר ליזרוב המשיך לחקור את התופעה והוכיח כי חיתוך העצם מגביר את הפעולה המטאבולית ואת היצירה מחדש של תאים המוכרים למדע האורתופדיה כתהליך התחדשות העצם, כלומר גדילה של עצם חדשה.

בשנות החמישים החלו מומחי השיניים לאמץ את אותה הטכניקה כדי להאיץ את הזזת השיניים באמצעות ביצוע חתכים על העצם החיצונית בלבד, במכתשית השן (העצם התומכת הנמצאת מסביב לשן).

ד”ר תומאס וילקו ואחיו וילאם שעסקו ברפואת שיניים פיתחו שיטה לגידול עצם שמכונה Osteogenic - תיקון העצם על ידי הרחבת קליפת העצם שהתבססה על ההצלחה של ד”ר ליזרוב. האחים גילו כי הפחתת המינרליזציה בעצם המכתש היא הסיבה לתזוזת השיניים לאחר חיתוך מהיר בעצם. הם השתמשו בגילוי זה ובנתונים שאספו כדי לפתח את הטכניקה של חיתוך העצם ליישור שיניים מהיר ,AOO, ורשמו את זה כפטנט בשנת 1995.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לגשר בשיניים תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את מיישר השיניים הבא שלכם.


הסבר על הטכניקה ליישור שיניים מהיר

יישור שיניים מהיר היא טכניקה שמפחיתה באופן משמעותי את משך הטיפול האורתודונטי בהשוואה לכל שיטת יישור אחרת.

מבוגרים רבים סובלים ממיקומים גרועים של השיניים ומנראות אסתטית לקויה, מסגר פה לקוי הגורם להפרעות שונות כמו נדידת שיניים, שחיקה במנשך, אי תפקוד של מפרק הלסת ובעיות רבות נוספות. על אף הבעיות הרבות, מבוגרים רבים נוטים לוותר על טיפולי יישור שיניים בשל הזמן הארוך שנמשך התהליך ובשל הסיכויים להתפתחות מחלת חניכיים בלסת עקב הטיפול האורתודונטי בגיל מבוגר.

טכניקת ווילקו המהירה נותנת מענה לבעיות אלו. השיטה מקצרת משמעותית את משך הטיפול ובמקום שהתהליך יימשך תקופה ארוכה, הטיפול בווילקו נמשך בין חמישה לשמונה חודשים בלבד.

יישור שיניים מהיר מבוסס על הסרה של חלק חיצוני מקליפת העצם או של עצם המכתש והסחה של הרצועות הקושרות בחניכים, רצועות המשלבות שתי תנועות שיניים שפועלות בנפרד, אך בו זמנית, על משטח השורש. הגשרים הייעודים לטכניקת יישור השיניים, מעוצבים במיוחד לשיטת ווילקו ורובם אסתטיים יותר מאשר גשרי השיניים המשמשים ליישור שיניים בשיטות אחרות. מרבית רופאי השיניים שמבצעים את השיטה טוענים כי טכניקת ווילקו היא אמינה, מהירה, מבוצעת ללא כאבים וללא תופעות לוואי.

ההבדל בין חיתוך עצם רגיל לבין חיתוך עצם בשיטת AOO הוא שבטכניקה החדשה לא רק מבצעים חיתוך בעצם, אלא גם מוציאים חלק מהמשטח החיצוני של העצם. בשיטה זו העצם עוברת תהליך, הרקמות של עצם המכתשים משחררות מאגרים עשירים של סידן והעצם החדשה מתחילה להיבנות במשך עשרים עד חמישים וחמישה ימים.

בזמן שבו העצם נמצאת בתהליך המעבר והבנייה המחודשת, הסמכים שעל השיניים יכולים להזיז את השיניים במהירות רבה יותר מאחר ולעצם החדשה הנבנית יש פחות כוח התנגדות למתקני היישור.

מחקרים שבוצעו הראו כי התוצאות של שיניים שעברו יישור מהיר מחזיקות מעמד לטווח רחוק ולא פחות מאשר התוצאות המתקבלות בטכניקות אחרות. התהליך הכירורגי הוא פשוט. הרופא מבצע חיתוך בקליפת העצם ובאמצעות תוכנת מחשב וצילום רנטגן דיגיטלי הוא מבצע הדמיה של הניתוח בצורה וירטואלית, הדמיה המאפשרת לו לעקוב אחר תנועת חלקי שלד הפנים ולווסת בדיוק מילימטרי את המצב הסופי שלהם.

הטיפול הכירורגי מתבצע תחת הרדמה מקומית, אך במקרים שבהם המטופל חרד מאוד הוא יוכל לעבור את הטיפול באמצעות הרדמה כללית. לאחר הטיפול הכירורגי ירכיב הרופא גשר או סמכים על שיניו של המטופל ולאחר שהשיניים יזוזו למקומן הרצוי שומרים על המצב החדש באמצעות קיבוע שיניים או רטנציה שמונעת מהשיניים לזוז ושומרת על המיקום החדש שלהן ועל קשת שיניים ישרה.


סוף דבר

לסיכום, יישור שיניים מהיר היא טכניקה המאיצה את תהליך יישור השיניים, טכניקה המתבססת על מחקרים עדכניים בתהליכי הריפוי והגדילה של העצם. לשיטת ווילקו יש יתרונות רבים, קיצור משך זמן הטיפול, ללא עקירות וללא ניתוח לסתות, שיפור בבריאות החניכיים ושיפור במראה הפנים והפרופיל, ללא תופעות לוואי וסיבוכים ובדרך כלל בהרדמה מקומית.


מצאו את מרפאת השיניים הטובה ביותר עבורכם