כתרים לשיניים

התקנת כתרים לשיניים היא אחת מהפרוצדורות הנפוצות ביותר בענף רפואת השיניים. הכתרים עשויים מחומרים שונים בעלי חוזק, גוון, עמידות ואיפיונים נוספים אחרים. על מנת לעבור התקנת כתרים יש להכין את השיניים לשיקום כך שהשיניים יכוסו במלואן. משתמשים בכתרים במצבים בהם השן עברה שינוי משמעותי והיא זקוקה לתיקון.

למשל, כאשר ריקבון השן מכסה יותר ממחצית השן או לאחר שבר בשן המצריך שיקום. על מנת שניתן יהיה לבצע את ההליך חייבים שיתקיימו שלושה אלמנטים חשובים שיתמכו בכתר. אחד מהם הוא שורש עם ״הארכה״ מספיקה אשר תאחז בעצם ובחניכיים, שורש זה ישמש כעמוד התווך של השיקום. גורם נוסף הוא חניכיים בריאות, אלמנט זה יאפשר כיסוי אפקטיבי לחיבור השן עם הכתר.

אם החניכיים אינן בריאות והן נוטות לנסיגה, הן יחשפו את החיבור של הכתר עם השן ויגרמו לבעיה אסתטית ותפקודית כאחד. הגורם השלישי הוא שתהייה מספיק שן כדי שאפשר יהיה להניח עליה את הכתר. במקרים בהם השורש ״קצר״ אפשר לשקול את השימוש בגשר שיניים או שתל שיניים. אם החניכיים ״חולות״, ידרש טיפול מיוחד שכולל ניקיון מקצועי (הקצעת שורשים, ניקוי עמוק), טיפולים אנטיביוטיים וטיפולים אחרים בהתאם למחלה במטרה להכין את הקרקע לכתרים.

אם אין מספיק שן תיבחן גם האפשרות לשקמו על ידי יתד. הערכת מצב הפה נקבעת בשלב מוקדם במטרה לאפשר למטופל לבחון את כל אפשרויות הטיפול העומדות לפניו.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לטיפול שיניים מורכב או צריכים לעבור בדיקה שגרתית תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


מיהם המועמדים לכתרים בשיניים?

כאשר ישנו נזק בשיניים או כאשר מתרחש שבר, כתר לשיניים יחזיר את התפקוד המלא ובנוסף ישפר את הצורה ומראה השיניים. כתר שיניים מחזק את השן שניזוקה ומאפשר לה לתפקד היטב. כאשר מבנה השן לקוי והוא אינו יכול לתמוך בשיקום או בסתימה, או כאשר השן נשברה ולא ניתן לשקמה בעזרת הטכניקות המסורתיות של הדבקת שרף, צריך להתקין כתר בשן.

כתר מתאים גם לבעלי ״חורים גדולים״ בשיניים שנדרשים להגנה גדולה יותר מאשר ניתן להשיג על ידי שיקום מסורתי של מילוי וסתימה רגילה. יתר על כן, רופאי השיניים משתמשים בכתרים לאחר טיפול שורש בכדי לחזק את השן ובנוסף משתמשים בכתרים כאשר מניחים שתלים במצבים בהם המטופל חווה אובדן שיניים.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לטיפול שיניים מורכב או צריכים לעבור בדיקה שגרתית תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


תהליך הכנת הכתר והתקנתו

ראשית יש להיוועץ עם הרופא כדי לוודא שזהו אכן הטיפול המתאים. בהרבה מקרים ישנה אפשרות פחות פולשנית מאשר כתר, כמו ציפוי שיניים, סתימות לבנות או שיקום שיניים רגיל. כאשר ישנה הסכמה והכתר הוא הטיפול המתאים, צריך יהיה להכין את השן, להסיר את הריקבון מאזור הרקמות החלש ולתת לה צורה עם מקדד או פרייזר מיוחד בכדי לאפשר את מיקום הכתר מעל השן.

ההליך יבוצע תחת הרדמה מקומית, ובהמשך תילקח תבנית עם יציקה של המבנה שהוכן יחד עם מרשם של המנשך הנשלח למעבדה, שתפקידה יהיה לייצר כתר לפי הנתונים הייחודיים שסופקו על ידי רופא השיניים. זהו תהליך שנמשך כשבועיים. בפרק הזמן הזה מניחים כתר זמני. כאשר הכתר הוכן ושב מהמעבדה, מודדים את ״המתכת״.

הרופא יבדוק תחילה שהצורה והגודל אכן מתאימים ואם הכל בסדר המתכת תשלח בשנית למעבדה לציפוי. במפגש האחרון ולאחר הציפוי (לרוב מחרסינה) ידביק הרופא את הכתר בעזרת דבק צמנט מיוחד. כתרי שיניים סטנדרטיים מחזיקים מעמד כעשר שנים ולאחר מכן צריך לשקול את החלפתם.


סוגים של כתרים לשיניים

קיים ארסנל רחב של כתרים לשיניים והם יכולים להיות ממתכת, (במקרים רבים מזהב), מחרסינה או פורצלן מותך על מתכת ועוד. סוג הכתר הנבחר תלוי בצרכים ובמטרות האישיות של כל אחד ובהמלצתו של רופא השיניים, גם למחיר יש משקל גדול בבחירת הכתר וגם למיקום הכתר בפה ישנה השפעה על הכתר בו יעשה שימוש.

כתר מתכתי - זהו כתר שמורכב מסגסוגת של מתכת שיכול להיות מזהב, פלדיום, ניקל, כרום ועוד, בהשוואה לסוגים אחרים של כתרים, כתרים לשיניים ממתכת מצריכים השחזה קלה יותר של מבנה השן והם עמידים נגד כוחות חזקים של מנשך ולעיסה, והם גם נחשבים לעמידים במיוחד מבחינת אורך חיים ושחיקה. החלק האסתטי שלהם הוא פחות חזק בגלל הצבע המתכתי שלהם ולכן השימוש בהם נעשה בעיקר לשיניים הטוחנות האחוריות שאינן נחשפות בחיוך. כתר מסגסוגת זהב ללא ספק הוא כתר בעל העמידות החזקה ביותר ומחזיק מעמד למשך זמן ארוך מאוד, הוא נסדק לעתים רחוקות והשחיקה שלו כמעט אפסית, כתר שיניים מזהב גם אינו גורם לשחיקת השיניים ממול. גם כאן הצבע המתכתי של הזהב מפחית מהערך האסתטי שלו ולכן הביקוש שלו אינו רב. כתרי שיניים מזהב יכולים להיות בחירה טובה לשיניים טוחנת שאינן נחשפות בחיוך.

כתר חרסינה מותך על מתכת - זהו כתר שמתאים לצבע השן או של השיניים הסמוכות אליו בניגוד לכתר המתכתי, אך הוא דורש השחזה גדולה יותר של השן שעליה הוא מונח. מצד שני, כתרים שעשויים מחרסינה (פורצלן) עלולים להישבר או להינתץ. כתרים לשיניים מחרסינה מותכים על מתכת, נותנים מראה הדומה יותר לשיניים הטבעיות אך יהיו מקרים בהם המתכת תיראה כמו קו כהה מתחת לחרסינה וזה מפגע אסתטי, במיוחד בקו החניכיים ויותר מכך כאשר קיימת נסיגת חניכיים. בכתרי חרסינה משתמשים בדרך כלל גם בשיניים האחוריות וגם בקדמיות.

כתר משרף - כתרים זולים יחסית הנשחקים עם הזמן שנוטים יחסית להישבר יותר ביחס לכתר חרסינה מותך על מתכת. משתמשים בשרף אקרילי לכתרים זמניים עד שיוחלפו בכתרים קבועים. הכתרים הזמניים מיוצרים על ידי רופא שיניים ויש להם אורך חיים של מספר שבועות, הם עשויים משרף אקרילי או פלדת אלחלד, ונמצאים בשימוש לשיקום זמני במשך ההמתנה לכתר הקבוע שמיוצר במעבדת השיניים.

כתרים מחרסינה - כתרים ללא מתכת המקנים מראה טבעי ומושלם מבחינת צבע וגוון שנועדו במיוחד לאנשים הסובלים מאלרגיות למתכות. למרות שכתרי חרסינה אינם חזקים בהשוואה לכתרים מחרסינה המותכת על מתכת, ככל שעובר הזמן, מתווספים סוגים וגרסאות חדשות ואיכותיות של פורצלן שעמידים יותר ואסתטיים יותר הזמינים בשוק. בכתרי חרסינה משתמשים בעיקר לשיניים הקדמיות. נרצה לציין בקטגורית הכתרים מחרסינה כתר מסוג Cerec שמיוצר על ידי טכנולוגיה המאפשרת לרופא להכין את הכתר על בסיס של תבנית מידה אלקטרונית, כשהתכנון והייצור מבוצע בעזרת מחשב. היתרון הגדול של Cerec הוא שבמפגש אחד מייצרים את הכתר תוך מספר דקות במרפאת השיניים ולא ״מושכים״ את הטיפול עוד מספר שבועות. למרות שכתרי Cerec נותנים תוצאה איכותית, במעבדת השיניים איכות העבודה עדיין יפה ואסתטית יותר.


מצאו את מרפאת השיניים הטובה ביותר עבורכם