ציפוי חרסינה לשיניים

וניר פורצלן Porcelain Laminate Veneers הוא טיפול שיניים אסתטי שפותח בשנים האחרונות במטרה לשפר את המראה האסתטי של השיניים ולהעניק למטופל חיוך נעים ויפה יותר. ציפויי חרסינה לשיניים משמשים אותנו במקרים בהם יש כתמים כהים ומכוערים על השיניים, שיניים שבורות או סדוקות, לצמצום רווחים בין השיניים או לטיפול בשיניים שזזו ממסלולן. ציפויי פורצלן (למינייט ולומינירס) יכולים לשנות את צורת השן, את גודלה ואת צבעה והם נחשבים לאחד משיקומי הפה האסתטיים המוצלחים ביותר.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לציפוי שיניים תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


הציפוי שכבש בסערה את רפואת השיניים האסתטית

ציפויי חרסינה בוצעו לראשונה בהוליווד בארצות הברית על ידי ד”ר צ’רלס פינקוס שהיה רופא השיניים של הסלבס. הציפוי שהמציא ד”ר פינקוס היה עשוי מפורצלן והודבק אל השיניים של הכוכבים בשיטת “הכנס והוצא”. הוא הוכנס והודבק אל השיניים כאשר אלו הופיעו בסרטים או על מסכי הטלוויזיה והוצא משם בגמר ההופעה.

הציפוי שהודבק בדבק כלשהו לא היה יציב ולא ניתן היה לתפקד או לאכול איתו, הוא נועד רק כדי שכוכבי הקולנוע או הטלוויזיה יוכלו לחייך בפה מלא בזמן הצילומים בלבד. כאשר ההסרטה הסתיימה שמרו על הציפויים בתוך קופסה קטנה מאחר והם היו שבירים. מטרת הטיפול הייתה לייצר אשליה זמנית אולם מכאן והלאה התפתחה השיטה, הציפויים נשארו דבוקים לשיניים והם הפכו לשם דבר בכל העולם.

ציפוי פורצלן (מכונה בעברית צחה חזיתות חרסינה) היא שכבה דקה ועדינה המכסה את החלק הקדמי של השן. כיום הציפוי מודבק באמצעות דבק חזק ושקוף (דבק צמנט משרף). התפתחות חומרי ההדבקה וטכניקת הדבקת הציפוי לשן גרמו לכך שציפויי החרסינה יחזיקו מעמד לאורך שנים וזאת מבלי לפגוע בתפקוד היום יומי של השן. לאחר שמדביקים ציפוי חרסינה לשן, הוא הופך להיות חזק מאוד ועמיד בלחצים המופעלים על השן בחיתוך המזון ובלעיסה. על אף החוזק של הציפוי כדאי להימנע מפיצוח אגוזים למשל שעשוי לגרום במצבים קיצוניים לניתוק או סדק / שבר בציפוי.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לציפוי שיניים תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


ציפוי חרסינה לשיניים הלכה למעשה

לפני שמרכיבים ציפוי חרסינה לשיניים יש להקדים ולטפל בשן. כאשר רופא השיניים מזהה בעיה כלשהי בשיניים (עששת, דלקות חניכיים) הוא חייב לטפל בה ורק לאחר מכן יבוצע ההליך, כך מרוויח המטופל פעמיים, שיניים בריאות ומטופלות וחיוך מושלם.

בפגישה הראשונה יש תאום ציפיות עם המטופל. המטופל ביחד עם הרופא יבחרו את הגוון של השיניים, יבחנו את התנוחה של כל שן ביחס לשפתיים ולשיניים אחרות בפה ולבסוף יחליטו במשותף כמה שיניים מצפים (לרוב בין 4 עד 8 שיניים קדמיות). לאחר שתושלם התוכנית לעיצוב החיוך, יתחיל הרופא בהכנות המעשיות להדבקת הציפוי.

הטיפול להדבקת הציפוי לשן מתבצע בשני שלבים, בשלב הראשון מכין רופא השיניים את השן לקראת ההדבקה ובטיפול השני הוא מדביק את הציפוי. הכנת הציפוי במעבדה נמשכת בממוצע כשבועיים ובתקופה זו ידביק הרופא על השן ציפוי זמני עד אשר הציפוי הקבוע יגיע ממעבדת השיניים.

בעת הכנת השן להדבקה, יסיר רופא השיניים שכבה דקה מאוד של אמייל השן (בהרדמה מקומית קלה) כדי לפנות מקום לציפוי המודבק שאותו מכינים במעבדה על סמך תבנית (דגם) שנלקחת מהמטופל בסיום ההשחזה. בעזרת התבנית תוכל המעבדה להכין את החזיתות. חשוב מאוד שהרופא המטפל ישמור על עובי הציפוי ובמקביל ידאג שהשן המצופה לא תבלוט יותר משאר השיניים שבלסת. לאחר הדבקת הציפוי הקבוע אל השן לא ניתן יהיה לבצע שינויים ולכן זה הכרחי שכל עבודת השרשת (השחזה + מידות + הכנת הציפויים במעבדה והדבקת החרסינה לשיניים) תבוצע במדויק.


יתרונות של ציפוי חרסינה לשיניים

שיפור המראה האסתטי - ציפוי חרסינה לשיניים מאפשר לשפר בצורה ניכרת את המראה האסתטי של השיניים. במספר מצומצם של טיפולים (מקסימום 3 מפגשים) אפשר לשנות את גוון השיניים, את הצורה, את הגודל ואת מיקום השיניים בלסת.

הרכבה שמרנית - הרכבת הציפוי בפה נעשית בדרך שמרנית ודורשת הפחתה מינימאלית של שכבת האמייל בשן.

עמידות לאורך שנים - ציפויי הלמינייט לשיניים שעשויים מחרסינה נחשבים לחזקים ועמידים בפני שחיקה. הצבע והברק אינם משתנים גם כעבור תקופה ארוכה והחומר אינו סופח כתמים.

אין הצטברות חיידקים - על ציפוי השן לא מצטברים חיידקים ופלאק בקטריאלי, גורם המסייע רבות לבריאות החניכיים.

תאימות ביולוגית מושלמת - לציפויי החרסינה בשיניים יש תאימות ביולוגית גבוהה ולכן הם אינם נדחים מהגוף בשונה מגופים זרים אחרים (שתלי סיליקון למשל שהגוף לעיתים דוחה).

עמידות גבוהה - הודות לדבקים הייחודיים באמצעותם מדביקים את הציפוי, החיבור עם שכבת האמייל חזק, הציפוי נאחז היטב בשולי השן והוא יציב ועמיד. אומנם החרסינה לשיניים היא עדינה ושבירה אולם כאשר היא מודבקת על השן היא הופכת לחזקה ועמידה לאורך זמן רב.

מראה טבעי לשן – אחת התכונות של אמייל השן הוא השקיפות למחצה של החומר. כאשר האור פוגע בשן, הוא אינו מוחזר באופן מידי, אלא חודר לעובי האמייל ומעניק תחושה של שקיפות למחצה והקרנת עומק. ציפוי חרסינה לשיניים דומה לזכוכית , הוא שקוף למחצה וכאשר הוא מודבק על השיניים הוא מחקה את המאפיינים של אמייל השן, שקיפות ועומק ובכך הוא דומה לשן הטבעית.


חסרונות של ציפוי חרסינה לשיניים

מחיר - ציפוי חרסינה לשיניים הוא טיפול יקר יחסית לטכניקות אחרות ומקובל לתמחר אותו לפי שן כאשר העלות לשן היא בין 2,000 ₪ ל- 3,500 ₪. צריך לקחת בחשבון שלא מצפים רק שן בודדת ולכן עלות התוכנית לעיצוב מחדש של החיוך עשויה להאמיר עד יותר מ- 10,000 ₪ !

קשה להסרה - לאחר הדבקת הציפוי לשן אין אפשרות להסיר את הציפוי או לבצע תיקונים. אם חייבים להסיר את הציפוי, הורסים אותו באמצעות מכשור מיוחד.

בחירת גוון מתאימה - קשה מאוד לבחור את גוון הצבע המתאים מאחר והצבע הסופי מתקבל רק לאחר ההדבקה של הציפוי לשן.

שביר - וניר פורצלן הוא חומר שביר ולכן יש לטפל בו בזהירות רבה. כאשר רוצים להדביק ציפויים על מספר שיניים בלסת, יש צורך להכין כל שן בנפרד.

זמן המתנה ארוך יחסית - בניגוד לשיטות אחרות, בהכנת הציפויים (יש מספר חברות יצרניות וטכניקות ציפוי שמבוססות על חרסינה כגון למיינטס או כמו שהוא מכונה מעבר לים בשם וניר פורצלן וציפוי לומינירס) מעורב טכנאי מעבדה ולכן הכנת הציפוי נמשכת כשבועיים (ישנם רופאים ומרפאות שיניים ששולחות את הדגמים למעבדות בחו”ל).


למי זה מתאים?

ציפוי חרסינה לשיניים יתאים למטופלים בעלי קצוות שיניים שבורות (או סדקים ושברים קלים) המעוניינים להשלים את מבנה השן. למי שמעוניין להסתיר בעיות ישורת קלות בקשת השיניים וכתחליף לטיפול אורטודונטי ארוך. למצבים בהם רוצים לכסות שיניים ששינו את הגוון הטבעי או לחילופין במקרים שבהם הלבנת השיניים עמוקה אינה יעילה מספיק. לציפויי חרסינה יתאימו גם לאנשים שרוצים לסגור ולצמצם את הרווחים בשיניים ובאופן כללי לכל מי שמעוניין להעניק מראה מחודש , יפה ורענן לשיניים שנשחקו.


למי הציפויים מחרסינה לא טובים?

ציפוי חרסינה לשיניים אינו מתאים לאדם שבשיניו יש שברים גדולים (מעל חצי שן).לאנשים הסובלים מחריקת שיניים חמורה (ברוקסיזם). לאנשים החשופים לפגיעות ולחבלות בשיניים כמו ספורטאים למשל. הציפוי אינו מתאים גם לאנשים הסובלים מבעיות מנשך קשות (ליקויי סגר) ולכאלה שאינם יכולים לשמור על היגיינת פה נאותה.


שאלות ותשובות נבחרות

ש. כמה זמן מחזיקים הציפויים מחרסינה?

ת. באופן עקרוני הציפוי יכול להחזיק מעמד שנים רבות, עשר שנים ואפילו יותר כל זאת בתנאי שלא מפצחים אגוזים או חולצים בקבוקים בעזרת השיניים ובהנחה ושומרים על היגיינת פה נאותה.

 

ש. עברתי ציפוי שיניים והציפוי נראה ומורגש מאוד עבה, האם זה תקין?

ת. בהחלט לא. ציפוי החרסינה אינו צריך להיות עבה ומורגש. כאשר מרכיבים את הציפוי בצורה מקצועית וכאשר הרופא מכין היטב את השן לפני הציפוי ובתנאי שאיכות החזיתות טובה (עבודת מעבדה איכותית), הציפוי יהיה דק, ישתלב בטבעיות בין השיניים בפה ואף אחד לא ידע שעברתם טיפול. כדי להימנע מתופעות שכאלו, חשוב לבחור רופא שיניים מנוסה שעובד עם מעבדת שיניים שמתמחה בייצור חזיתות מחרסינה.

 

ש. עברתי טיפול לציפוי שיניים לפני זמן רב ואיני מרוצה מהתוצאות. האם אפשר להסיר את הציפוי?

ת. באופן עקרוני ניתן להסיר את הציפוי ולהרכיב במקומו ציפוי חדש אולם הרכבת ציפוי חרסינה חדשה עלולה להיות קשה יותר והיא מצריכה לעיתים השחזה עמוקה הפוגעת במבנה השיניים. במקרה של הסרה והרכבה מחדש חשוב לעבור את ההליך אצל רופא שיניים מומחה לשיקום הפה.

 

ש. האם ציפוי חרסינה לשיניים יכול להתנתק ללא כל סיבה נראית לעין?

ת. ציפויי חרסינה אינם מתנתקים ללא סיבה! אם השיניים הוכנו היטב להדבקה ואם אין בעיות חמורות במנשך (שהיו אמורות למנוע מכם לעבור את ההליך שכן ציפויי חרסינה אינם מתאימים לאנשים שסובלים מליקויי סגר קשים) הציפוי אינו אמור ליפול. נפילת הציפוי נובעת ברוב המקרים מהדבקה לקויה. כאשר משטח השן והחזיתות מטופלים היטב לקראת ההדבקה ואין בהם זיהום, שמן או רוק, אין סיבה שהציפויים יתנתקו.

 

ש. אני סובל מכתמים בשולי הציפוי (בחיבור שבין הציפוי מחרסינה עצמו לשן הטבעית) ובנוסף, ניתן גם להבחין בשולי השן בגוון השיניים הקודם. מה ניתן לעשות כדי לשפר את המצב?

ת. התופעה שתיארת מתרחשת כאשר הציפוי לא הודבק כראוי ונשאר חלל בין הציפוי לשן, חלל שבו הצטברו שאריות מזון שגרמו לכתמים ואולי גם לריקבון בשן. העובדה כי מבחינים בגוון המקורי של השיניים מלמדת כי השיניים לא הוכנו כראוי ועל כן עלי החרסינה אינן מכסים לחלוטין את כל אזורי השיניים. כדי לתקן את התופעה שתיארת יש להסיר את הציפוי הקיים ולהדביק ציפוי חדש!

 

ש. איך נוכל לשמור על תוצאות הטיפול למשך שנים רבות?

ת. תוכלו לשמור על תוצאות לטווח ארוך אם תקפידו על שמירה נאותה על היגיינת הפה. יש בנוסף להימנע משתיית משקאות העלולים לצבוע את השן כמו יין אדום, תה, קפה, קוקה קולה ועוד. חשוב להימנע מלעיסת מסטיק אגרסיבית העלולה לפגוע בציפוי ומחריקות ונקישות בשיניים.


מצאו את מרפאת השיניים הטובה ביותר עבורכם