איך לבחור משתיל שיניים

בחירה נכונה במשתיל שיניים יכולה לעשות את כל ההבדל בין טיפול מוצלח לכושל. אחד הגורמים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון לפני שבוחרים במשתיל שיניים הוא הניסיון הקליני של הרופא (יכול להיות מומחה או כל רופא שיניים כללי ע”פ החוק בישראל) שמבצע את ההליכים הכירורגיים.

גורמים נוספים שיש לקחת בחשבון הם הציוד הרפואי באמצעותו ההליך מבוצע, איכות השתלים הדנטליים והחומרים הנלווים להליך, המכשור שאיתו מבצעים את ההשתלה כגון לייזר מיוחד להשתלת שיניים, וגם הכימיה שאתה יוצר עם הרופא המטפל. גם לשאלת המחיר וצורת התשלום יש השפעה קריטית על הבחירה. מיד בהמשך תוכלו לקרוא איך בוחרים נכון.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לטיפול שיניים מורכב או צריכים לעבור בדיקה שגרתית תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


שאלות חשובות שיעזרו לכם לבחור נכון

התייעצו עם רופא השיניים שלכם - ברוב המקרים רופא השיניים שלך מבצע טיפולים משמרים (סתימות, טיפולי שורש, עקירות, התקנת כתרים וכדומה) אולם את הטיפולים הכירורגיים הוא אינו מבצע בעצמו ולכן אחת הדרכים הטובות לאתר משתיל מתאים היא לבקש המלצה מרופאי שיניים כלליים, הללו לא יהססו להמליץ על רופא מומחה מתאים או מרפאה שמתמחה בהתקנת שתלים דנטליים למרות שברוב המקרים לרופא הכללי יש משתיל אחד או יותר שעובד לצידו וע”פ הצרכים של מטופליו.

נסיון המשתיל - בררו כמה זמן המרפאה או הרופא המשתיל עוסקים בתחום ומבצעים השתלת שיניים, כאמור לניסיון יש תפקיד חשוב אולם אין זה אומר שרופא שיניים צעיר צריך להיפסל על הסף מפאת גילו.

מומחיות - בררו האם הרופא הוא מומחה ואם כן למה הוא בדיוק מומחה. יש 9 התמחויות ברפואת שיניים ורצוי שהמשתיל יהיה מומחה בכירורגיית פה ולסת או פריודונט שהוא מומחה לבעיות חניכיים, אין לפסול על הסף רופאי שיניים כלליים שעברו השתלמויות בשתלים, רוב רובם טובים ומנוסים למרות שע”פ ההיגיון והשכל הישר המומחה צריך להיות טוב יותר.

טכניקת העבודה של המשתיל - התעניינו לגבי הגישה הטיפולית שבה המומחה או רופא השיניים נוקט. יש רופאים שממליצים למשל על השתלה בשלב אחד או העמסה מיידית, יש כאלה שמכוונים להשתלת שיניים בשני שלבים ויש כאלה שממליצים דווקא על אול און 4. לגישות הטיפול השונות יש משמעויות רבות על סיכויי הצלחת ההליך ועל מחיר הטיפול. יש מטופלים שיעדיפו ניתוחים אגרסיביים ומהירים, ואחרים דווקא יהיו בעד טיפולים שמרניים הרבה יותר.

השתלמות המשתיל - כל רופא שיניים בישראל שעבר הסמכה קצרה כאמור רשאי להתקין שתלים אולם לא לכולם יש את היכולות לאבחן, למנוע ולטפל בסיבוכים שעלולים להתרחש במהלך או לאחר השתלת שיניים ולכן חשוב לברר מבעוד מועד האם הרופא עבר התמחויות נוספות מעבר להתקנת השתלים. השתלות שיניים הן ענף מאוד דינאמי ברפואת השיניים ועל כן הרופאים המשתילים צריכים תמיד להתעדכן באופן שוטף לגבי הנעשה בענף. רופא מעודכן שמשתתף בכנסים ובהשתלמויות עדיף תמיד, בררו מול הרופא מתי הוא התעדכן לאחרונה.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לטיפול שיניים מורכב או צריכים לעבור בדיקה שגרתית תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


שאלו את המשתיל אודות השתלים בהליך

שאלו את הרופא לגבי איכות השתלים הדנטליים והתאמתם למקרה שלכם. רוב השתלים כיום עשויים מטיטניום מסחרי טהור ומסגסוגות של טיטניום. מייצרים גם שתלים מחומרים אחרים כגון פוספט סידן, תחמוצת אלומיניום, ״ביו-גלאס״ ופחמן מזוכך, רצוי שהשתלים שלכם יהיו עשויים מטיטניום מסחרי המיוצר בדרגות שונות של טיהור (תלוי בכמות הברזל והחמצן שהוא מכיל).

את השתלים מטיטניום טהור מסווגים בדרגות של 1 עד 4 ושתלים החל מדרגה 5 ומעלה אינם מוגדרים כטהורים (סגסוגות של טיטניום). בייצור שתלי טיטניום מסחרי טהור (cp) משתמשים בכל הדרגות מ- 1 עד 4. דרגה 1 היא בעלת עמידות גבוהה ביותר לקורוזיה כאשר דרגה 4 נחשבת לבעלת עמידות מכאנית גבוהה ביותר. ישנם יצרנים שמפחיתים את כמות הברזל ברמה 4 עד לגובה המותר ברמה 1 ומשיגים בכל שתל עמידות מכאנית גבוה וגם עמידות גבוהה בפני קורוזיה.


המלצות וסיכום

ההמלצה שלנו היא לבחור במשתיל שיניים שמתמקד יותר באיכויות (מחזיק שתלים למשל של חברות יצרניות ידועות ולא של חברות סיניות עלומות שם שאין להם אישור מטעם ה-FDA האמריקאי או CE אירופי), בשירות אישי ובהבנת הצרכים והרצונות של המטופל. על הרופא לשקול היטב את הסטטוס של המתרפא ואת גישות הטיפול השונות שניתן לבצע בהתאם למקרה ולאנטומיית הפה של המטופל. חשוב גם להתאים את תוכנית הטיפול למצב הכלכלי של המטופל, ישנם מצבים שאין ברירה וצריך להתפשר על שיניים תותבות ולא על השתלת שתלי שיניים.


מצאו את מרפאת השיניים הטובה ביותר עבורכם