איך מונעים בעיות שיניים

בריאות השיניים והחניכיים מקרינה גם על מצב הבריאות הכללי ובנוסף היא תורמת רבות לאסתטיקת הפנים, אולם, רוב האנשים לא מתייחסים ברצינות הנדרשת לבריאות השיניים והם אינם שומרים עליהן כראוי, עד שמופיעות בעיות שונות המחייבות טיפול רופאי. רופאי שיניים רבים טוענים כי בריאות השיניים אינה מתחילה אצל הרופא אלא ביום-יום, בשגרה, לאורך זמן ובאופן שוטף.

הרגלים טובים ובדיקות שנתיות קבועות יכולות למנוע את רוב הבעיות העשויות להתפתח בחלל הפה במהלך החיים. הסטטיסטיקה מראה כי 9 מכל 10 אנשים בעולם עשויים לפתח מחלת שיניים כלשהי, החל מעששת ועד מחלות חניכיים חמורות, בעיות הנחשבות לנפוצות בקרב אוכלוסיית העולם.

מניעת המחלות הללו מתחילה בילדות, עוד כאשר שיני החלב נמצאות בפה, ולכן חשוב לעורר הן אצל ההורים והן אצל הילדים מודעות לטיפול נכון ושוטף בשיניים כבר מגיל צעיר. אחד הנתונים המדאיגים בהקשר זה מראים כי כ-60% מהילדים בגיל בית הספר סובלים מעששת, מה שהופך את הצורך בהיגיינת שיניים טובה לאקוטי במיוחד.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לטיפול שיניים מורכב או צריכים לעבור בדיקה שגרתית תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


מחלות שיניים

מחלות פה מתחילות עם חיידקים הנצמדים לשיניים שיוצרים שכבה דביקה הנקראת ״פלאק״ שמכסה את השיניים. החיידקים האלה גורמים לזיהום בפה שלעתים מתפתח למחלות שיניים נפוצות כגון עששת ומחלות חניכיים (ג’ינג’יביטיס ופריודונטיטיס).

עששת גורמת לחורים בשיניים, ולכן הכרחי לטפל בה בזמן אחרת תזדקקו במקרה הטוב לסתימה. הזנחת חורים בשיניים לאורך זמן עלולה לגרור אחריה בעיות כואבות ויקרות יותר מסתימה. הסימפטומים של עששת כוללים כאב שיניים, רגישות לאוכל או משקאות קרים וחמים וריח רע מהפה, בהמשך נרחיב אודות עששת וטיפולי מניעה.

מחלות חניכיים הן תוצאה של דלקות ברקמות המקיפות את השיניים והן קשורות גם לבעיות בריאות חמורות יותר כמו סוכרת, מחלות לב ובעיות במהלך ההיריון. סימפטומים של מחלות חניכיים כוללים חניכיים אדומות, נפוחות או רגישות, חניכיים מדממות בזמן הצחצוח, ריח רע מהפה, נשירת שיניים ושינויים במנשך. כיוון שמחלות חניכיים לעתים לא גורמות לכאבים, לרוב האנשים יש נטייה להתעלם מהן עד שהנזק כבר גדול עד כדי כך שהזיהום הבקטריאלי חודר למחזור הדם ומשפיע על איברים אחרים!

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לטיפול שיניים מורכב או צריכים לעבור בדיקה שגרתית תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


מניעת בעיות שיניים בכל הגילאים

הפה הוא אחד האברים החשובים ביותר בגוף האדם בשל התפקודים הרבים והחיוניים שהוא ממלא עבור האורגניזם. דרך הפה נכנסים אוויר ומזון המגיעים ממנו למערכות הנשימה והעיכול, בהתאמה, בנוסף להיותו אמצעי לתקשורת והבעה. לכן, הקפדה על כל מה שקשור לבריאות והיגיינת הפה לא רק תתרום למניעת מחלות פה, אלא תסייע לבריאות כללית תקינה.

רפואת שיניים מונעת, כלומר בדיקות ביקורת תקופתיות, היא השיטה הטובה ביותר לגילוי ואבחון בעיות שיניים בשלב הראשוני שלהן ועוד לפני שהן הופכות לבלתי הפיכות. גם אצל ילדים, מניעת בעיות שיניים באמצעות בדיקות וביקורות היא הכרחית, הואיל ורופאים קבעו לא מכבר כי שיני החלב חשובות לא פחות מהשיניים הקבועות, ולו רק בגלל שהן שומרות על החלל כאשר אלו בוקעות.

כל מחלה בשיני החלב, עלולה להשליך על השיניים הקבועות, ולכן רפואת שיניים מונעת בילדות תשאף למנוע את העששת ולפתור בעיות של מיקום שיניים לקוי שעשוי להביא לסיבוכים בלעיסת המזון. צעירים נוטים לסבול לא רק מעששת אלא גם מדלקות חניכיים קלות. השינויים ההורמונאליים בגיל זה, יחד עם הזנחה של היגיינת השיניים, עלולים לגרום לפתולוגיות האלו ולכן חשוב אף בגיל צעיר לגשת לביקורים תקופתיים אצל רופא השיניים לצורך בדיקת עששת, ניקוי שיניים ותיקון מיקום שיניים לקוי.

בנוסף, דלקת חניכיים לא מטופלת בגיל צעיר, עלולה לגרום להיווצרות מחלות חניכיים חמורות יותר, אשר יסבו נזק רב לרקמות התומכות בשיניים ויובילו לאורך זמן לאובדן שיניים. לא רק ילדים ובני נוער נדרשים לבקר תכופות אצל רופא השיניים לביקורת, אלא גם מבוגרים אשר נוטים לזנוח עם השנים הרגלי היגיינה וצחצוח שיניים ולכן עלולים לפתח עששת בשורש השן. צחצוח שיניים במברשת חשמלית, שימוש במי פה איכותיים וביקור מונע אצל רופא שיניים, כולל מריחה מקומית של פלואוריד (כפות פלואור או פלואוריזציה), מסייעים לבריאות שיניים תקינה.


טיפול מונע עששת

הרגלים רעים בכל הקשור לבריאות שיניים קשורים בעיקר לחוסר ידע וחוסר מודעות. לכן, הדרכה על היגיינת שייניים לילדים היא השיטה הטובה ביותר להחדיר נושא זה למודעות הילדים, לקדם אצלם הרגלים בריאים לטווח ארוך ולוודא שהרגלים אלו יעברו דרכם גם לדור הבא. ישנן דרכים שונות ומגוונות להסיר פלאק מהשיניים וכך למעשה למנוע עששת, כאשר חלקן כוללות אמצעים פשוטים כמו מברשת שיניים חשמלית וחוט דנטלי ואילו אחרות מתבססות על חומרים כימיים:

שיטות מכאניות - דה-מינרליזציה של אמייל השן מתרחשת בשל חומצות הבאות במגע עם השיניים לאחר האכילה. צחצוח שיניים לאחר האכילה יסיר את רובד החומצות, יאזן את רמת ה-ph בפה ויוציא את שיירי המזון. אם אין אפשרות לצחצח שיניים לאחר כל ארוחה, מומלץ לצחצח שיניים בבוקר ובערב לפני השינה. צחצוח שיניים אצל ילדים קטנים צריך להתבצע על ידי הוריהם עד הגעת הילדים לגיל שבו הם מסוגלים לצחצח בעצמם את השיניים ביסודיות וביעילות. כדי לשפר את תוצאות הצחצוח, ניתן להשתמש במברשת שיניים חשמלית, הואיל והוכח כי היא מסירה יותר פלאק, מגנה על האמייל מפני נזקים, יעילה בהסרת כתמים מהשיניים ואף מונעת כאבי מפרקים בידיים כיוון שהיא דורשת פחות מאמץ בזמן הצחצוח. חוט דנטלי הוא אמצעי משלים לצחצוח שיניים המשמש להסרת שאריות מזון שנותרו בשיניים. שימוש בחוט דנטלי מומלץ בעיקר לאחר ארוחות עיקריות ויש ללמוד כיצד להשתמש בו נכון. בנוסף, ישנן מברשות שיניים מיוחדות להוצאת שאריות מזון שלהן יש סיבים במבנה צר וקטן המסוגלים להגיע לרווחים שבין השיניים.

שיטות כימיות – שטיפה במי פה מהווה אמצעי ניקיון נוסף עבור אנשים שלא מצליחים להשיג את התוצאות הרצויות בעזרת מברשת שיניים בלבד. שטיפות פה מונעות הצטברות חיידקים בחלל הפה וכן מסייעות להפיג ריח רע מהפה. אולם, חשוב לזכור כי שטיפת מי פה לא מהווה תרופה או תחליף לצחצוח שיניים כי אם תוסף משלים להיגיינה היום יומית.

פלואוריד - השימוש בפלואוריד מונע את הופעת העששת על ידי שיבוש המטבוליזם של הבקטריות וכך הוא מבטל את היכולות ההרסניות שלהן. הפלואוריד מקל על שילוב הסידן ברקמות הקשות של השן ועל ההתחדשות המינראלית שלה.

איטום חרירים - איטום חריצים וסדקים בשיניים היא שיטה רפואית ידועה בתחום בריאות הפה, באמצעותה ממלאים ע”י חומרים שונים את הסדקים בשיניים כדי להילחם בעששת.

תזונה - התזונה מהווה גורם משמעותי בהתהוות עששת, ולכן חשוב לדעת אילו סוגי מזון טובים לבריאות השן ואילו מזיקים לה. מאכלים עתירי סוכר כמובן מזיקים לבריאות השיניים, אך מזונות עשירים בוויטמינים ומינרלים, ובמיוחד סידן, מסייעים לשמור על שיניים בריאות.


מניעת מחלות חניכיים

האמצעים למניעת בעיות חניכיים נועדו להסיר פלאק בקטריאלי ואבנית הגורמים לעתים תכופות למחלות חניכיים. הכלי היעיל ביותר להילחם בבעיות חניכיים ולמנוע אותן זה מברשת שיניים רכה, שעדיפה במקרה זה על מברשת קשה. אולם, הדבר החשוב ביותר בכל הנוגע לצחצוח המונע מחלות חניכיים הוא לא סוג מברשת השיניים אלא צורת הצחצוח. לכן, לעתים קרובות רופאי שיניים מדגימים בפני ילדים קטנים, או בפני בוגרים שמעולם לא קיבלו הדרכה מעין זו, כיצד יש לצחצח שיניים בצורה המיטבית.

לאחר שימוש ממושך במברשת שיניים הסיבים שלה מתחילים להישחק ולהיפתח כלפי חוץ, וזה הזמן להחליף אותה לאחת חדשה, אחרת, יעילות הצחצוח נפגמת. ישנן מברשות שיניים שמתיזות מים בלחץ, מה שמסייע להסיר שאריות מזון שגורמים להתפתחות פלאק. דרך חשובה נוספת לדאוג לבריאות החניכיים היא להקפיד על ביקורים תקופתיים אצל רופא השיניים וביצוע ניקוי שיניים אצל שיננית אחת לשנה.


מניעת ליקויי מנשך

ליקוי מנשך היא תופעה ייחודית הקשורה לגורמים תורשתיים ומקומיים שונים. גם הרגלים מזיקים כמו מציצת אצבע עד גיל מבוגר או כרסום חפצים כמו קצוות של עפרונות יכולים לגרום לליקויי מנשך. שיני החלב של הילדים ממוקמות כך שיש ביניהן רווחים הנקראים ‘מרווחי יונק עליון’. כאשר שיניים אלה נושרות ובוקעות שיניים חדשות קבועות וגדולות יותר, המרווחים האלה למעשה נעלמים. כך, ילדים עם רווחים קטנים עלולים לסבול מליקוי מנשך הנובעים מצפיפות שיניים.

לפי המכון הבינלאומי לבריאות, ישנם מעט מאוד אנשים עם מנשך מושלם, ורוב ליקויי המנשך הם קלים ביותר ואינם דורשים טיפול. אם כך, כיצד מאבחנים ליקויי מנשך? עושים זאת על ידי בחינת העבר הרפואי של המטופל ובדיקה פיזית של חלל הפה. רופא מומחה בתחום פה ולסת אצל ילדים יבצע סדרת בדיקות משלימות ממוקדות, כמו צילומי רנטגן, טלמטריה, צפלומטריה וצילום פנורמי, המספקות את המידע הדרוש להכיר במדויק את מורפולוגית העצם של לסתות המטופל. לאחר מכן ייבנו תבניות ומדגמים מגבס כדי לאמוד את מצב השיניים בתוך הפה ואת הרווח הדרוש לתיקון ליקויי המנשך.


מניעת בעיות שיניים כתוצאה מטראומה

רוב הטראומות לשיניים מתרחשות כתוצאה מתאונות אקראיות בילדות, אז קיים יותר סיכוי לפציעות בשל נפילות, איבוד שיווי משקל וכד’. קשה מאוד למנוע נזקים לשיניים הנגרמים כתוצאה מטראומות מסוג זה אצל ילדים. אולם, בעת רכיבה על אופניים ונסיעה ברכב, יש להקפיד על כל כללי הבטיחות, כדי לנסות ולמנוע כמה שיותר טראומות לגוף. אם עוסקים בפעילות גופנית הכוללת סיכון לפגיעה באזור הפנים, יש להשתמש במגני שיניים (למשל, באגרוף). מגן שיניים צריך להיות נוח למטופל ועמיד לחבטות.


ביקור אצל רופא השיניים

מומחים ברפואת השיניים ממליצים לגשת לביקורת אצל רופא כל שישה חודשים כדי למנוע עששת, מחלות חניכיים ובעיות שיניים נוספות שעלולות להתפתח כתוצאה מהזנחה. הפגישה הראשונה עם רופא השיניים קרוב לוודאי תכלול שלושה שלבים: בחינת ההיסטוריה הרפואית הכללית וההיסטוריה הרפואית של השיניים, בדיקה כללית וניקוי שיניים מקצועי. הרופא יבחן את מערכת השיניים, החניכיים ואולי אף את מפרק הלסת. לשם כך הוא ישתמש בראי ומכשיר מתכתי המקלים על הבדיקה ומסייעים לבחון מקרוב את מצב הכתר (החלק הגלוי) של כל שן.

המטרה היא לבדוק אם יש אבנית ולגלות סממנים לרפיון שיניים או חורים. יתכן כי הרופא יבדוק גם את המנשך והצורה שבה השיניים משתלבות ביניהן. הרופא ימשיך ויבדוק את המצב הכללי של החניכיים, שאמורות במצב בריא להיות מוצקות וורודות, ולא שבירות, נפוחות או מודלקות. הרופא ישתמש במכשירים דקים מיוחדים ועמם יבדוק את נקודות החיבור בין השיניים לחניכיים כדי לזהות אם קיימת מחלת חניכיים. לסיום, וכדי להשיג אבחון מדויק ביותר, רופא השיניים יבצע צילום רנטגן שמטרתו לזהות חורים בשיניים, כיבים (מצבורי מוגלה שמסביבם רקמות מודלקות) או שיני בינה כלואות. בהתאם לתוצאות הצילום, רופא השיניים יפנה את המטופל לניקוי שיניים בלבד או לטיפולי שיניים נדרשים ולאחר מכן לשיננית לניקוי.

ניקוי שיניים מקצועי מתבצע בדרך כלל על ידי שיננית שהוכשרה לכך, והניקיון כולל הסרת מאגרי אבנית באמצעות מכשירים ידניים או אולטרסאונד רטט בתדר גבוהה. החלקיקים שהוסרו מהשיניים נשטפים לאחר מכן עם מים. לאחר הניקיון, השיננית תנקה את השיניים באמצעות מכשירים המרככים את משטחי השיניים ומסירים כתמים. לבסוף השיננית תמרח על השיניים תערובת של פלואוריד או חומר אטימה שיסייעו למניעת התפתחות עששת.


מצאו את מרפאת השיניים הטובה ביותר עבורכם