ציפוי שיניים

ציפוי שיניים הוא הפתרון האסתטי המוביל לתיקון פגמים וצמצום רווחים בשיניים. ציפוי שיניים הוא פתרון מעולה הן לפגמים מולדים והן לפגמים שנוצרו במהלך השנים. באמצעות ציפויי שיניים במגון שיטות עליהן נפרט בהמשך (למינייט, קומפוזיט, לומינירס, קריסטל ועוד) ניתן לשנות את גוון השיניים, לתקן שיניים עקומות, לצפות שן שחורה, להשלים שן שבורה, לעצב גדלים לא אחידים בשיניים, לסגור רווחים, לטפל בסדקים, להסוות שורשים גלויים של השן (תופעה הנוצרת בדרך כלל לאחר נסיגת חניכיים) וליהנות מחיוך מדהים תוך פרק זמן קצר במיוחד ובסדרת מפגשים לא ארוכה.

ההליך אינו מתאים למטופלים שעברו טיפול שורש ועקב הטיפול השן שינתה את הגוון לכהה או אפור. במקרים כאלו ממולץ להתקין כתר שיחזק את השן החלשה, יגן עליה וגם יעניק לה את הגוון הרצוי. ציפוי שיניים אינו מתאים גם למטופלים אשר שוחקים את השיניים ונועלים את הלסתות בזמן השינה (ברוקסיזם). תופעות אלו מגדילות את הסיכויים לשבירה או להתנתקות של הציפוי.

את ציפויי החרסינה מדביקים אל חזית השן באמצעות דבק חזק ומיוחד היוצר איחוד כימי בין השן הטבעית לבין הציפוי כך שלאחר ההדבקה לא ניתן להסיר את הציפויים, אלא באמצעות שבירה.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לציפוי שיניים תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


6 עובדות על ציפוי שיניים

  • ציפוי שיניים הוא שכבה דקה (חזיתות או עלי חרסינה) של חומר לבן המודבק על משטח השן הקדמי בצורה עדינה ומדויקת. משתמשים במספר מצומצם של ציפויים בהם למינייט (ויניר פורצלן או Veneers), לומינירס וציפויי e-max: שלוש טכניקות ציפוי מתקדמות שאינן מצטיינות רק באסתטיקה גבוהה, אלא גם בחוזק, ולכן אין צורך להשחיז שלא לצורך שיניים בריאות. מסתפקים בהשחזה מינימלית (אם בכלל) ומייצרים ציפויים חזקים ודקיקים במיוחד.
  • רופאי שיניים רבים בוחרים במודע שלא לבצע ציפוי מקומפוזיט (ציפוי זול יחסית) מאחר והם טוענים כי הקומפוזיט נשחק מהר וגם בשל העובדה כי גוון הצבע שלו משתנה. התופעות שתוארו לעיל בעייתיות בשל העובדה כי ציפוי שיניים מבוצע בעיקר כטיפול אסתטי קוסמטי… מנגד, מחיר הקומפוזיט זול משמעותית (מתמחרים ציפוי שן אחת בקומפוזיט סביב ה- 500 ש״ח) מאשר למינייט, לומינירס וציפוי emax, הוא אינו מצריך עבודות מעבדה וכבר לאחר טיפול אחד יוצאים עם חיוך לבן וחדש.
  • ציפויי שיניים העשויים מחומרים קרמיים ומפורצלן עונים על כל דרישות האסתטיקה, ולכן רוב רופאי השיניים מעדיפים לעבוד איתם, על אף מחירם הגבוה יחסית. ציפויי חרסינה לשיניים מחזיקים מעמד זמן ארוך, שומרים על המראה היפה והטבעי של השיניים והם מאוד נפוצים ומקובלים על אישים מפורסמים, שחקנים ואנשי תקשורת המעוניינים לשפר ולעצב את החיוך מחדש.
  • איכות ועמידות הציפויים תלויה גם באיכות ובחוזק הדבקים. הדבק הוא החומר שמחבר בין שני המשטחים ויוצר את האיחוד הכימי. ההתקדמות שנוצרה בשנים האחרונות בטכניקות ההדבקה ובסוגי הדבקים הפכו את ההליך לקל יחסית לביצוע וכמובן למוצלח, לא יפסיקו להחמיא לכם.
  • את הדבקת הציפוי על השן מבצע הרופא בשלושה שלבים, בשלב הראשון הוא מכין מקום לציפוי באמצעות הסרת שכבה דקה מאוד מהחלק הקדמי של השן הטבעית (לעיתים שפשוף קל בלבד), השלב השני מתבצע במעבדת השיניים, זהו השלב שבו טכנאי המעבדה מכין את הציפוי בהתאמה מדויקת לשן שבה מטפלים, בשלב השלישי מדביקים את הציפוי לשן בעזרת דבקים מיוחדים.
  • הציפוי הוא דק מאוד ונע בין 0.2 מילימטר ועד ל-0.5 מילימטר. אורך החיים שלו הוא כעשר שנים בממוצע, אולם במקרים של חבלה (מכה בשיניים) או במקרה שבו המטופל נוגס בחומר קשה במיוחד (אגוזים למשל), הציפוי עשוי להתנתק או להישבר. אם הציפוי רק התנתק, ולא נשבר, אפשר להדביק אותו שוב, כאשר הציפוי נשבר צריך לעבור ציפוי שיניים חוזר.

מצאו רופא שיניים קרוב לבית

אם אין לכם רופא שיניים קבוע או לחילופין אם אתם מרגישים לקוח ״שבוי״ אצל הרופא הישן שלכם ואתם זקוקים לציפוי שיניים תוכלו לעשות זאת עכשיו ע״י חיפוש במנוע המיוחד שפיתחנו ובו תקבלו לא יותר מחמישה רופאים או מרפאות שיניים קרובות לבית שלכם ובתקציב שמתאים לכם, ענו על 3 שאלות קצרות ובחרו את רופא השיניים הבא שלכם.


כיצד מתבצע הציפוי?

בשלב הראשון בודק הרופא את השיניים ומגדיר את הבעיות שבגינן מעוניין המטופל בהליך. בשלב זה מבצעים גם צילום רנטגן לבדיקת מצב השיניים (סתימות בעיתיות שמצריכות תיקון, ריקבון שמצריך טיפול מקדים, דלקת חניכיים וכדומה) והתאמתן לטיפול וכדי לדייק בהכנת השן להליך. לאחר מכן בוחרים במשותף (הרופא והלקוח) את גוון הציפוי הרצוי.

בשלב השני מכינים את השן (לרוב 4 שיניים קדמיות) לטיפול, מסירים מהחלק הקדמי של השן שכבה דקה, מינימאלית ככל האפשר, כדי לפנות מקום לציפוי וכדי להבטיח אחידות עם עובי השיניים האחרות בפה. בעת הכנת המקום על הרופא להקפיד שהאורך והצורה של השן לא ישתנו עקב הדבקת הציפוי. בעת הסרת שכבת השן אין צורך להחליק את המשטח בסיום ההורדה, להפך. משטח מחוספס יוצר חיבור טוב וחזק יותר בין השן הטבעית לבין הציפוי.

לוקחים מידות ושולחים אותן אל מעבדת שיניים שמכינה את הציפוי (לעבודת המעבדה יש משקל גדול מאוד באיכות הציפוי שתתקבל). ייצור הציפוי נמשך כשבוע בערך (מדביקים בתחילת אותו השבוע ציפוי שיניים זמני שמכינים במרפאה). הציפוי הקבוע שחוזר מהמעבדה מאוחסן בקופסה מיוחדת עם ספוג וצמר גפן רך מאחר והוא עדין ושביר במיוחד.

במפגש האחרון יסיר הרופא את הציפוי הזמני, ינקה וייבש היטב את המשטח, ימרח עליו דבק מיוחד ויניח על השן את הציפוי תוך הפעלת לחץ קל. רופאי שיניים רבים נעזרים במכשיר ייעודי שמפעיל לחץ מתון על השטח שגורם לכך שהציפוי ידבק היטב למשטח השן.

לפני שהדבק מתייבש בוחנים את מיקום הציפוי, מזיזים ומכוונים אותו עד למיקום הרצוי. לאחר שהדבק מתייבש, מנקה רופא השיניים את שאריות הדבק עם פצירות עדינות וחוט דנטאלי ומייבש באופן סופי את האזור באמצעות מנורה מיוחדת.


יתרונות וחסרונות של ציפוי שיניים

שיפור החיוך - ציפוי השיניים משפר באופן דרסטי את המראה האסתטי של כל מטופל הודות ליכולת של הציפוי להסתיר פגמים בשיניים, לשנות את צורת השן, את מצב השיניים ואת הגוון של השיניים כולל במצבים שבהם הלבנת שיניים איננה מצליחה להסיר את הכתמים.

התקנה שמרנית - התקנת הציפויים מבוצעת באופן שמרני ומצריכה השחזה מינימאלית משכבת אמייל השן.

תחליף ליישור שיניים - ציפוי שיניים מאפשר לנו להימנע מטיפול אורתודנטי ארוך ויקר, בחלק מהמקרים לא צריך לבצע יישור שיניים וניתן לטפל בליקויי סגר קלים יחסית בעזרת ציפויי חרסינה.

עמידות על פני שנים - ציפויי החרסינה (למינייט, לומינירס וציפויי e-max) נחשבים לעמידים בפני שחיקה, בפני שברים ושפשופים והם חסינים מפני כל הגורמים המביאים להיווצרות של כתמים על השיניים ושינוי הגוון בניגוד לציפוי קומפוזיט המכונה גם בשם ציפוי שיניים ביום אחד שכן נשחק וסופח צבענים. הציפוי שומר על המראה הטבעי ועל הברק לתקופה ארוכה והוא בעל תאימות ביולוגית גבוהה. אם ביצעתם ציפוי שיניים על 4 או 8 שיניים קדמיות, צבע הציפוי לא ישתנה והוא יישאר אחיד לתמיד.

אין הצטברות של רובד חיידקים ופלאק - הציפוי אינו צובר שכבת פלאק ובשל האיחוד ההרמטי שבין שכבת הציפוי לשן הטבעית הוא אינו מאפשר הצטברות של פלאק וחיידקים ושומר על חניכיים בריאות.

ציפוי לשיניים ללא כאבים - ההליך אינו כרוך בכאבים, מקסימום תחושו ברגישות קלה (בגלל השחזה קלה של השיניים), כאשר במרבית המקרים אין בכלל צורך בהרדמה מקומית.

מראה שיניים טבעי – הציפויים מהחרסינה דומים לזכוכית, הם שקופים למחצה וכאשר הם מודבקים לשיניים הם מקבילים למאפיינים של אמייל השן, הווה אומר שקיפות ועומק ולכן הם דומים מאוד לשיניים הטבעיות.

מחיר גבוה - מחיר הציפויים מחרסינה יקר באופן יחסי לטיפולי שיניים אחרים, במיוחד בהשוואה למחיר של הלבנת שיניים. מחיר לשן של ציפוי שיניים למינייט היא בין 2,500 ש״ח ל- 4,000 ש״ח, מחיר ציפוי שיניים לומינירס זול מעט יותר אולם כאשר רוצים לצפות 4 ואף 6 או 8 שיניים מדובר בהליך יקר יחסית. ציפוי הקומפוזיט זול משמעותית מציפויי החרסינה ומחירו הוא בין 400 ל- 600 ש״ח לשן. ציפוי שיניים בקופת חולים (מכבי דנט, כללית סמייל, מאוחדת שיניים, לאומית) יעלה לא פחות ולא יותר מאשר רופאי שיניים פרטיים ולכן כדאי לברר או לערוך השוואת מחירים גם מחוץ לקופה.

החלפת ציפוי לשן במקרים של חבלה – לאחר ההדבקה אין אפשרות לבצע תיקונים או שינויים. אם הציפויים נסדקים או נשברים צריך להחליף אותם (אין אחריות) ולשלם על הטיפול מחדש!


מצאו את מרפאת השיניים הטובה ביותר עבורכם